Alergiczny nieżyt nosa
29 kwietnia 2018
0

Alergiczny nieżyt nosa

pyłki kwiatów
Co to jest alergiczny nieżyt nosa?Alergiczny nieżyt nosa, zwany również katarem alergicznym lub katarem siennym to choroba z grupy alergii. Jego powstanie wiąże się z nieprawidłową reakcja układu immunologicznego (odpornościowego) na substancje i związki chemiczne, które organizm powinien ignorować. Objawy choroby pojawiają się przy kontakcie z substancją uczulającą (alergenem). Nieżyt alergiczny, podobnie jak inne choroby alergiczne jest ostatnio coraz częstszy i dlatego stanowi coraz większy problem medyczny.Jakie są objawy alergicznego nieżytu nosa?

  • wyciek z nosa wodnistej wydzieliny
  • zatkanie nosa
  • swędzenie nosa i/lub tylnej części gardła
  • kichanie
  • łzawienie
  • swędzenie i obrzęk powiek.

Czasami występować mogą objawy ogólne w postaci gorączki, ogólnie złego samopoczucia i osłabienia.

Czy alergiczny nieżyt nosa jest groźny?

Sam w sobie nieżyt alergiczny jest raczej uciążliwy niż groźny. Jednak przeprowadzone ostatnio badania naukowe wykazały, że u osób chorujących na nieżyt alergiczny znacznie częściej niż u pozostałych rozwija się astma. Dodatkowo stwierdzono, iż prawidłowe leczenie nieżytu zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy.

Jakie są rodzaje alergicznego nieżytu nosa?

Istnieje kilka klasyfikacji tej choroby, jednak najistotniejszy z punktu widzenia pacjenta jest podział na nieżyt sezonowy i całoroczny.

Co to jest sezonowy alergiczny nieżyt nosa?

Nieżyt sezonowy trwa tylko przez pewną część roku i zwykle jest związany z uczuleniem na pyłki roślin. Każda roślina ma swój sezon pylenia, to znaczy okres kiedy produkuje pyłki roznoszone przez wiatr. Okres występowania objawów nieżytu alergicznego umożliwia określenie w pewnym przybliżeniu rodzaju roślin na których pyłki pacjent jest uczulony.

Co to są pyłki?

Pyłki to bardzo niewielkie, widoczne często tylko pod mikroskopem ziarenka produkowane przez kwiaty roślin. Ich zadaniem jest zapłodnienie kwiatu innej rośliny. Każdy kwiat wytwarza ogromne ilości pyłków, które wiatr może przenosić na znaczne odległości – nawet tysiące kilometrów.

Kiedy pylą poszczególne grupy roślin?

Krzewy i drzewa pylą od wczesnej wiosny (od połowy lutego) do końca maja.
Trawy i zboża pylą od połowy maja do końca lipca.
Chwasty pylą od początku sierpnia do końca września.

Czym jest spowodowany całoroczny alergiczny nieżyt nosa?

Nieżyt całoroczny jest spowodowany kontaktem z alergenem występującym w otoczeniu człowieka przez cały rok. Za całoroczne występowanie objawów mogą odpowiadać alergeny roztoczy kurzu domowego, zwierząt domowych, substancji związanych z wykonywanym zawodem, itp.

Co to są roztocza?

Roztocza są to mikroskopijne zwierzęta należące do pajęczaków. Istnieje kilka rodzajów roztoczy, lecz gatunek, który najczęściej wywołują alergie żyje w kurzu domowym. Roztocza żywią się resztkami organicznymi, czyli na przykład złuszczonymi komórkami nabłonka skóry ludzi i zwierząt.

Jak można leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Pierwszą i podstawową zasadą jest zapobieganie poprzez unikanie kontaktu z alergenem. Jest to możliwe tylko w niektórych przypadkach, trudno jednak wyobrazić sobie jak można unikać wdychania pyłków roślin, które unoszą się w powietrzu.

W przypadku uczulenia na alergeny zwierzęce można próbować wyeliminować te zwierzęta z otoczenia. Osoby uczulone na roztocza powinny unikać kurzu, dbać o częste sprzątanie i wietrzenie mieszkania, usunąć zbyteczne tkaniny, na których może się gromadzić kurz. Nie należy również zapominać o tak błahych z pozoru sprawach jak częsta zmiana pościeli.

Leczenie farmakologiczne

Celem zapobiegania wystąpieniu nieżytu oraz łagodzenia jego objawów można stosować leki. Najpopularniejsze preparaty to leki przeciwhistaminowe blokujące mechanizm alergii, które przyjmuje się doustnie lub w postaci rozpylacza do nosa.

Drugą grupą leków są sterydy stosowane miejscowo. Leki te hamują proces zapalny w błonie śluzowej nosa. Stosuje się je w postaci rozpylacza. Nie należy obawiać się stosowania sterydów w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, ponieważ dawki leku są bardzo małe i nie grożą wystąpieniem poważnych skutków ubocznych, jak ma to miejsce podczas przyjmowania sterydów w dużych dawkach doustnie czy też dożylnie.

Krótkoterminowo do łagodzenia objawów nieżytu, a szczególnie wodnistej wydzieliny lub zatkania nosa można stosować leki obkurczające naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. Substancje te, przyjmowane w postaci kropel do nosa lub tabletek, szybko zmniejszają produkcję wydzieliny. Należy jednak pamiętać, że leczenie przy ich pomocy nie powinno trwać dłużej niż kilka dni.

Immunoterapia

Immunoterapia zwana popularnie odczulaniem polega na podawaniu choremu alergenu we wzrastających stężeniach. Substancję uczulającą podaje się zazwyczaj w postaci zastrzyku podskórnego, co kilka lub kilkanaście dni, zaczynając od bardzo małych dawek. Celem jest “przyzwyczajenie” organizmu do coraz większych dawek alergenu, tak by w końcu układ immunologiczny człowieka przestał na tę substancję reagować. Leczenie trwa zazwyczaj kilka lat i wymaga znacznej dyscypliny ze strony chorego, który musi regularnie zgłaszać się celem podania kolejnej dawki. Odczulanie u części chorych powoduje całkowite ustąpienie reakcji alergicznej a u większości przynosi znaczne zmniejszenie nasilenia dolegliwości.

Najważniejsze myśli: 
1. Alergiczny nieżyt nosa jest częstym schorzeniem o objawach zbliżonych do przeziębienia, jednak występuje po kontakcie z substancją uczulającą (alergenem).
2. Najczęstszymi alergenami wywołującymi nieżyt nosa są pyłki roślin, roztocza kurzu domowego oraz zwierzęta domowe.
3. Zapobieganie chorobie polega na unikaniu kontaktu z alergenem, natomiast w leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe, sterydy, leki obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej nosa oraz odczulania czyli immunoterapię.
4. Osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa są zagrożone wystąpieniem astmy oskrzelowej, dlatego tak ważne jest jego skuteczne leczenie.