Ciekawostki medyczne
Czy anorektyczne modelki znikną z wybiegów?
20 maja 2018
0

Czy anorektyczne modelki znikną z wybiegów?

AnoreksjaŚwiatem mody wstrząsnęła wiadomość o śmierci znanej brazylijskiej modelki Anny Karoliny Reston, której przyczyną były powikłania wynikające z anoreksji. Po burzliwej dyskusji na temat wpływu świata mody na postrzeganie własnego ciała przez młode kobiety, największe domy mody zapowiedziały, że nastoletnie wychudzone modelki nie będą brały udziału w pokazach.

Według nowego kodeksu dziewczęta poniżej 16. roku życia o wskaźniku masy ciała (tzw. BMI) poniżej 18 i pół zostaną wykluczone z pokazów. Taki wskaźnik według Światowej Organizacji Zdrowia oznacza niedowagę. Prawidłowo powinien on wynosić miedzy 18,5 a 25. Pod nowym, restrykcyjnym kodeksem podpisały się na razie tylko włoskie i hiszpańskie domy mody, na co ogromny wpływ miały władze tych krajów.

Problem jest poważny, bowiem modelki są wzorem dla milionów nastolatek na całym świecie, które głodzą się by osiągnąć takie wymiary. A rezultaty są opłakane. Według tygodnika Stern na anoreksję i podobne zaburzenia odżywiania cierpi na świecie około 6 mln kobiet. W skrajnych przypadkach anoreksja prowadzi do poważnych schorzeń wielu narządów, a nawet do śmierci.