Słownik
Grypa – szczepienia
16 maja 2018
0

Grypa – szczepienia

Grypa szczepieniaGrypa – wielu z nas ją lekceważy, sądząc że to tylko silniejsze przeziębienie. Nic bardziej mylnego. Grypa to ostatnia niekontrolowana plaga ludzkości, która jest przyczyną licznych powikłań, nawet śmierci. Każdego roku zadajemy sobie te same pytania – czy już mamy do czynienia z epidemią i czy warto się zaszczepić? Co do tego drugiego – lekarze nie mają wątpliwości.

W sezonie grypowym przychodnie pękają w szwach. Najpierw trzeba odstać swoje przy rejestracji, potem długa kolejka do gabinetu. Grypa to wyjątkowo niebezpieczna choroba zakaźna, którą często mylimy ze zwykłym przeziębieniem. To duży błąd, bo nie wolno jej lekceważyć. Nie leczona może zakończyć się poważnymi powikłaniami.

Najgroźniejsze to zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowo-rdzeniowych. Jak odróżnić grypę od przeziębienia. Przede wszystkim atakuje błyskawicznie. Od razu mamy wysoką gorączkę, silne bóle głowy, mięśni i stawów.

  • Lidia Brydak – Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy, PZH, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej:
    Skutki powikłań pogrypowych to nie tylko częściowa utrata zdrowia, która niejednokrotnie jest nieodwracalna i może zakończyć się zgonem, ale są to wymierne skutki ekonomiczne. U nas nie robi się tego typu badań natomiast wiadomo jest, że według danych amerykańskich te skutki ekonomiczne grypy w zależności od sezonu epidemicznego to jest 76 miliardów do 167 miliardów $ i powinniśmy sobie z tego zdawać sprawę.

Aby uniknąć choroby i jej powikłań, zarówno zdrowotnych jak i ekonomicznych, Komitet Doradczy ds. Szczepień, a także inne prestiżowe towarzystwa naukowe na całym świecie rekomendują szczepienia przeciwko grypie.

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, żeby wszystkie rządy krajów prowadziły taką politykę szczepień, żeby zaszczepić jak największą liczbę populacji w danym kraju, niestety my jesteśmy bardzo dużymi oportunistami, bo chciałam jeszcze raz podkreślić, że ze wstydem muszę powiedzieć, że w Polsce się szczepi tylko 8,3% populacji.

Tak niski procent jest powodem wielu mitów krążących wokół szczepionek oraz naszej niewiedzy co do skutków grypy.

  • Ewa Magnuszewska – zastępca kierownika działu pielęgniarstwa ds. opieki ambulatoryjnej:
    Do dnia dzisiejszego zaszczepiliśmy prawie 8 tys. pacjentów. Są to pacjenci POZ i pacjenci podległych nam zakładów pracy. W stosunku do zeszłego roku właściwie ta liczba się niewiele zmieniła, czyli nie wzrosła. […] Zalecalibyśmy i namawialibyśmy, żeby było jeszcze więcej pacjentów niż mamy.

Pani Wanda Busz nie ma wątpliwości, że szczepienie to najlepszy sposób, by uchronić się przed grypą i jej powikłaniami.

  • Wanda Busz
    Pierwszy raz szczepiłam się w ubiegłym roku, w poprzednich latach bywało różnie, w 1999 bardzo ciężko przeszłam grypę, nie wiem dlaczego właściwie potem się nie szczepiłam, niemniej jednak od ubiegłego roku stwierdziłam, że nawet katar mnie nie dotknął już nie mówiąc o jakiejś innej chorobie.

Szczepić możemy się już od września. Jeżeli jednak nie zdążyliśmy zaszczepić się przed sezonem, nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia w styczniu, lutym czy nawet w marcu. Warto też po konsultacji z lekarzem szczepić dzieci, ponieważ to właśnie one – częściej niż osoby starsze – trafiają do szpitala z powodu grupy .