Ciekawostki medyczne
Homeopatia to bzdura
11 maja 2018
0

Homeopatia to bzdura

homeopatiaLubimy wierzyć w cuda. A jeśli chodzi o nasze zdrowie, stajemy się jeszcze bardziej łatwowierni. Dlatego też coraz częściej w naszych domowych apteczkach znajdują się preparaty o wątpliwych właściwościach terapeutycznych. Jedne z nich to substancje homeopatyczne.

Zdaniem autorów badania opublikowanego w najbardziej prestiżowym czasopiśmie medycznym – Lancet – homeopatia nie jest skuteczniejsza niż placebo, czyli “leki” działające tylko dzięki sugestii. Szwajcarzy i Brytyjczycy przejrzeli 110 prac dotyczących skuteczności homeopatii i nie znaleźli przekonujących dowodów, że jest ona skuteczniejsza niż placebo.

Badania dotyczyły między innymi astmy, alergii i chorób mięśniowych. Homeopatia, metoda wprowadzona w XIX wieku przez Samuela Hahnemanna, polega, ogólnie rzecz biorąc, na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tychże chorób. Zwolennicy homeopatii twierdzą, że im mniejsza dawka, tym większy efekt. Homeopatię stosuje wielu praktykujących lekarzy. Ponieważ leki homeopatyczne składają się głównie z substancji obojętnych, mogą być bardzo tanie (co nie oznacza, że rzeczywiście są tanie). Nie są też szkodliwe same w sobie, ale ich przyjmowanie może niekiedy opóźnić skuteczną pomoc. W 2002 roku amerykański iluzjonista James Randi zaoferował milion dolarów każdemu, kto udowodni w ściśle kontrolowanych warunkach skuteczność homeopatii. Jak dotąd nikomu się to nie udało.