Wiadomości ze świata medycyny
Leczenie bólu wciąż niewystarczające!
29 kwietnia 2018
0

Leczenie bólu wciąż niewystarczające!

ból mięśniW Europie blisko połowa pacjentów z przewlekłymi bólami mięśni i stawów nie otrzymuje właściwego leczenia przeciwbólowego alarmuje Arthritis Action Group na łamach prestiżowego czasopisma Annals of the Rheumatic Diseases. Badania przeprowadzono wśród sześciu tysięcy pacjentów w ośmiu krajach europejskich, zbierając równocześnie opinie od ponad półtora tysięcy lekarzy zaangażowanych w ten problem. Pomimo, że zasady leczenia są praktycznie identyczne blisko pięćdziesiąt milionów Europejczyków cierpi na przewlekły ból, nie otrzymując właściwej pomocy. Blisko jedna czwarta w ogóle nie szuka pomocy lekarskiej, większość, pomimo ewidentnych, codziennych objawów ze strony mięśni i stawów zwleka z zasięgnięciem porady nawet przez wiele miesięcy, zaś ci, którzy ostatecznie zgłaszają się po pomoc w prawie połowie przypadków jej nie uzyskują!

Badanie wykazało, że większość pacjentów czerpie wiedzę o problemie z telewizji, gazet, od przyjaciół i członków rodziny a nie od lekarzy; zaledwie co trzeci pacjent z przewlekłymi bólami mięśni i stawów otrzymał satysfakcjonującą poradę i leczenie od swego lekarza domowego. Najlepiej ocenieni zostali lekarze z Niemiec, którzy częściej niż w pozostałych krajach sięgali po skuteczne leczenie ruchem, fizjoterapię, leczenie ziołami i akupunkturą. Pomimo masowego stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zaledwie połowa pacjentów w Szwecji, Niemczech, Francji i Anglii była poinformowana i świadoma niebezpieczeństw związanych z przewlekłym stosowaniem tych leków, dostępnych najczęściej bez recepty!

W podsumowaniu autorzy podkreślają, że największą przeszkodą w uzyskaniu skutecznej pomocy w leczeniu przewlekłego bólu mięśni i stawów jest brak komunikacji i wzajemnego zrozumienia pomiędzy lekarzem a cierpiącym pacjentem – problem jest powszechnie niedoceniany, mylnie przypisywany wyłącznie osobom w podeszłym wieku oraz brakuje dobrych źródeł przystępnych informacji w mediach i Internecie.

Złota myśl: 50 milionów Europejczyków cierpi na przewlekłe bóle mięśni i stawów czekając na właściwe leczenie.