Słownik
Menopauza
26 maja 2018
0

Menopauza

menopauzaW języku medycznym termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W Polsce najczęściej występuje ona około 50 roku życia. Nieprzyjemne objawy, jakie towarzyszą temu okresowi znacznie pogarszają jakość życia kobiety. Jeśli objawy są nasilone, pomocna w niektórych przypadkach może się okazać hormonalna terapia zastępcza, którą indywidualnie powinien dobierać wyłącznie lekarz ginekolog.

Terminu menopauza, który oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, zwykło się używać w odniesieniu do klimakterium, czyli okresu, w którym powoli wygasa hormonalna czynność jajników.

  • dr hab. Ewa Barcz – ginekolog-położnik, Centrum Medyczne LIM Okres menopauzalny jest to okres bardzo długi w życiu kobiety, a rozciąga się według różnych definicji na kilka lat przed ostatnią miesiączką, czyli menopauzą i kilka lat po menopauzie i jest to okres całego szeregu zaburzeń hormonalnych.

Pierwsze objawy dotyczą nieprawidłowości w miesiączkowaniu.

  • dr hab. Ewa Barcz To mogą być zarówno nieprawidłowości w cyklach miesiączkowych, zarówno skrócenie cyklu miesiączkowego, jak i wydłużenie w odstępach między miesiączkami, jak również zaburzenie samej długości krwawień czy też intensywności krwawień miesiączkowych.

Po czym w pewnym momencie życia kobiety dochodzi do zaprzestania miesiączkowania.

  • prof. Romuald Dębski – ginekolog endokrynolog …w momencie, kiedy dochodzi do menopauzy, jajniki przestają w dość drastycznie krótkim okresie czasu produkować estrogeny. I jest pewna grupa pań, dla których niedobór tych hormonów daje bardzo nasilone objawy i psychiczne i fizyczne i emocjonalne.

Do klasycznych dolegliwości tego okresu należą przychodzące fale uczucia gorąca, pocenie się, zdenerwowanie, poczucie czerwoności twarzy, wzmożona drażliwość. Mogą się również pojawić zaburzenia koncentracji i pamięci.

  • prof. Romuald Dębski Oprócz tego w związku z niedoborami hormonów następuje szereg takich procesów, które nie do końca są dla kobiet korzystne. Te estrogeny tak jakby trochę trzymają młodość, trzymają dobre samopoczucie kobiety.
  • dr hab. Ewa Barcz Dochodzi do zaburzeń struktury kolagenu w skórze, czyli takich najbardziej dla nas widocznych objawów starzenia się, dochodzi do zaniku i takiego nieprawidłowego odżywienia błon śluzowych, głównie pochwy i dolnego odcinka układu moczowego co warunkuje cały szereg objawów w rodzaju takiej wzmożonej suchości w pochwie, czyli problemów we współżyciu, nawracających infekcji w układzie moczowym, czasem również do objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.

Bardzo wiele kobiet w tym czasie również przybiera na wadze i zaczyna chorować.

  • prof. Romuald Dębski Narastają kłopoty z układem naczyniowym. Zawał serca, który u czterdziestoletniej dziewczyny jest rzadkością, u 55-60 letniej pani jest już zjawiskiem normalnym.

Zaczyna się osteoporoza – czyli problemy z utratą masy kostnej, które po dwudziestu latach mogą zaowocować pojawieniem się złamań, najczęściej kości przedramienia, kręgów czy kości udowych. Choroba dotyka 1/3 kobiet. Tego typu zaburzenia powinny skłonić do wizyty u ginekologa, który doradzi jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

  • dr hab. Ewa Barcz Menopauza czy okres okołomenopauzalny jest to absolutnie fizjologiczny, prawidłowy i nieuchronny niestety etap w życiu kobiety i nie traktujemy tego jak choroby, którą należy bezwzględnie leczyć, w związku z tym trzeba bardzo precyzyjnie i indywidualnie ocenić czy kobieta w tym wieku powinna być leczona.

Jeszcze do niedawna właściwie wszystkim kobietom zalecano hormonalną terapię zastępczą, która łagodzi przebieg menopauzy. Dziś już lekarze od tego odchodzą. Wiele badań naukowych dowodzi, że hormonalna terapia zastępcza może być szkodliwa dla zdrowia.

  • dr hab. Ewa Barcz Przewlekła HTZ w minimalny, aczkolwiek wyraźny sposób zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka i u kobiet, u których istnieją wcześniej obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi pojawiają się takie głosy i takie wyniki badań, które wskazują, że nasilenie tych objawów może się nieco zwiększyć.

Wykazano również, że HTZ zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Alternatywą do HTZ jest leczenie fitoestrogenami, czyli estrogenami pochodzenia roślinnego. Tego typu preparaty pomagają zwalczyć uciążliwe objawy i poprawiają samopoczucie. Kobiety w tym wieku powinny też pomyśleć o nowych zainteresowaniach i kontrolowanym wysiłku fizycznym.