Ciekawostki medyczne
Nieregularne miesiączki związane z ryzykiem alergii
6 maja 2018
0

Nieregularne miesiączki związane z ryzykiem alergii

miesiączka problemy Alergie bez wątpienia występują rodzinnie. Według najnowszych doniesień norweskich naukowców astma i choroby alergiczne mogą mieć związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej u kobiet.

Zespół badaczy norweskich doszedł do takich wniosków po przebadaniu ponad 6 tys. mieszkanek Danii, Estonii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Stan ich zdrowia śledzono przez 8 lat. Żadna z uczestniczek badania nie była w ciąży. Okazało się, że astma i inne alergie, jak na przykład katar sienny, częściej występowały u kobiet, które nieregularnie miesiączkowały.

Dotyczyło to młodszej grupy wiekowej – między 26. a 42. rokiem życia. Zaburzenia miesiączkowania były w tej grupie związane z większym o ponad 50% ryzykiem astmy i większym o 29% ryzykiem kataru siennego. Zależności te były natomiast mniej wyraźne u kobiet należących do starszej grupy wiekowej, u których zaburzenia miesiączki mogły sygnalizować zbliżanie się menopauzy.

Badacze nie przypuszczają, że przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego były leki na alergię, ponieważ zaobserwowana prawidłowość dotyczyła również kobiet, które nie przyjmowały tych leków. Zdaniem autorów pracy zamieszczonej na łamach prestiżowego czasopisma Thorax potwierdza to wcześniejsze przypuszczenia, że zaburzenia stężeń żeńskich hormonów płciowych mogą brać udział w rozwoju alergii.