Rak jelita grubego – nie wstydź się zapytać!
29 kwietnia 2018
0

 

rak jelitaJeżeli się nie zapytasz, to nie będziesz wiedział! Takie hasło przyświeca narodowej kampanii podnoszenia wiedzy o nowotworach jelita grubego, która prowadzona była w kwietniu w Wielkiej Brytanii. Brak wiedzy o najczęstszych objawach raka jelita grubego jest powodem zbyt późnego zgłaszania się do lekarza – alarmują twórcy i organizatorzy ogólnokrajowej kampanii uświadamiającej Colon Cancer Concern, która jest hojnie wspierana finansowo przez fundusze angielskiej Loterii Narodowej.

Badania przeprowadzone wśród pacjentów, którzy zachorowali na raka jelita grubego odsłoniły ponurą prawdę – co piąty pacjent w ogóle nie wiedział jakie mogą być pierwsze objawy tej choroby, co powoduje że aż siedemnaście procent chorych zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu średnio po pół roku od pierwszych, uporczywie obecnych dolegliwości. Objawy sugerujące możliwość raka jelita grubego to krew obecna podczas wypróżnienia, uczucie wyraźnego dyskomfortu i bóle w jamie brzusznej, nietypowa, dłużej trwająca zmiana nawyków oddawania stolca oraz uczucie przymusu powrotu do toalety, pomimo niedawno zakończonego wypróżnienia.

W Wielkiej Brytanii każdego roku wykrywa się ponad 35 tysięcy nowych przypadków tego raka, który jest trzecim co do częstości występowania nowotworem w tym kraju. Organizatorzy kampanii poprzez akcję uświadamiającą prowadzoną głownie w miejscach pracy, pubach, siłowniach i przychodniach lekarskich pragną dotrzeć w ciągu całego 2004 roku do ponad 17 milionów Anglików. Pomimo, że wiele z wymienionych objawów może być symptomem bardziej banalnych schorzeń zarówno lekarze jak i media wspierające akcję są zgodni, że liczy się próba przełamania bariery strachu, ignorancji a nawet fałszywego wstydu otaczającego problem nowotworów jelita grubego. Ponieważ leczenie wcześnie wykrytego raka jelita grubego może zakończyć się pełnym sukcesem warto jest skorzystać z doświadczeń brytyjskich również w naszym kraju!

Złota myśl: Objawy raka jelita grubego nie muszą być wstydliwe.