Słownik
Rak szyjki macicy
21 maja 2018
0

Rak szyjki macicy

rak szyjki macicyRak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów narządów płciowych kobiet. Co roku umiera na niego 1800 Polek. A jest to przecież choroba, której można w pewnym sensie uniknąć i dość skutecznie leczyć, pod warunkiem, że jest wcześnie wykryta. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie cytologii.

Rak szyjki macicy to swego rodzaju ciemna strona polskiej onkologii. Onkolodzy i ginekolodzy przy każdej możliwej okazji powtarzają, że tak duża śmiertelność z powodu tego nowotworu to po prostu wstyd.

  • dr Joanna Didkowska – Klinika Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Instytutu Onkologii w Warszawie: Tego nowotworu można uniknąć chodząc po prostu do ginekologa i poddając się badaniom cytologicznym i to nawet nie jest konieczne bardzo częste chodzenie. Badanie cytologiczne wykonane nawet raz na 2 lata jest wystarczającym sposobem zapobiegania rozwojowi nowotworu, ponieważ nowotwór rozwija się bardzo wolno.

Za powstanie raka szyjki macicy odpowiedzialny jest miedzy innymi wirus brodawczaka ludzkiego w skrócie wirus HPV.

  • dr hab. Ewa Barcz – ginekolog, Centrum Medyczne LIM: to wirus, który doprowadza do zmian patologicznych zarówno szyjki macicy, jak i pochwy i sromu i to dotyczy kobiet, natomiast jest to również wirus, którym zakażeni mogą być mężczyźni i podobne zmiany mogą występować na nabłonku czy naskórku w okolicy odbytu i prącia.

Ponieważ choroba nowotworowa w przypadku mężczyzn jest o wiele rzadsza, częściej mówimy o raku szyjki macicy. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową. Szacuje się, że ponad połowa ludzi aktywnych seksualnie jest jego nosicielem. Jednak nie każdy wirus musi powodować zmiany onkologiczne. U ponad 90% kobiet organizm sam eliminuje wirusa. Jednak by nie dopuścić do rozwoju raka wszystkie panie powinny regularnie wykonywać badanie cytologiczne.

  • dr Anna Świątek – ginekolog, LUX MED: Ocena cytologiczna szyjki macicy jest to badanie profilaktyczne, które służy ocenie prawidłowości nabłonka, który znajduje się na tarczy części pochwowej macicy, bądź też w kanale szyjki macicy. Na tej podstawie możemy wnioskować czy komórki, które znajdują się na powierzchni szyjki macicy są prawidłowe czy też nie.

Badanie cytologiczne powinna wykonywać co roku każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne lub ukończyła 21 rok życia.

  • dr hab. Ewa Barcz: Badania cytologiczne prawidłowo wykonane i odpowiednio zarówno oceniane jak i odpowiednio często pobierane […] są badaniami bardzo czułymi i naprawdę w ogromnym procencie zapobiegającymi powstawaniu choroby nowotworowej.

Drugą metodą walki z wirusem jest dostępna od ponad dwóch miesięcy w polskich aptekach szczepionka na wirusa HPV.

  • dr hab. Ewa Barcz : Ocena To jest szczepionka 4-walentna, czyli taka która jest skierowana przeciwko czterem najbardziej popularnym typom tego wirusa, przeciwko HPV 14-18, czyli temu typowi, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki jak również […] typom, które powodują zmiany nienowotworowe.

Szczepionkę tą zaleca się dwóm grupom kobiet: 12-13 latkom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia oraz kobietom już aktywnym seksualnie między 16 a 26 rokiem życia. Lekarze rozważają, czy nie zalecać szczepień chłopcom, ponieważ to przede wszystkim mężczyźni przenoszą zakażenia.

W przypadku kobiet zaszczepienie nie zwalnia z regularnych badań cytologicznych.