Ciekawostki medyczne
Ryzyko raka może się kształtować tuż po narodzinach
9 maja 2018
0

Ryzyko raka może się kształtować tuż po narodzinach

rakWiele danych wskazuje na związek chorób nowotworowych z predyspozycjami genetycznymi. Dlaczego jednak nie wszyscy, którzy są obarczeni genetycznie, zapadają na te choroby? Wyniki badań, zamieszczonych na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences, pozwolą zrozumieć, dlaczego nie u wszystkich osób, których wady genetyczne predysponują do rozwoju danego nowotworu, rzeczywiście się one rozwijają.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Teksas zaobserwowali, że kontakt noworodków szczurzych z hormonem z grupy estrogenów zwiększa ryzyko rozwoju guza macicy w życiu dorosłym.

Doświadczenia prowadzono na samicach szczurów genetycznie predysponowanych do mięśniaków macicy. W wieku dorosłym u około 65% samic z tego szczepu występują mięśniaki. Niedługo po narodzinach (około od 3 do 5 dni) część samic poddawano działaniu jednego z estrogenów – dietylstilbestrolu (DES). W ramach kontroli przebadano też samice, u których nie stwierdzono genetycznych predyspozycji do mięśniaków.

Jak tłumaczą badacze, estrogen podano zwierzętom w okresie zasadniczym dla rozwoju ich dróg rodnych. Niemal u wszystkich samic z wadą genetyczną, które po urodzeniu eksponowano na DES, stwierdzono mięśniaki macicy po osiągnięciu dorosłości (tj. w 16. miesiącu życia). Poza tym ich nowotwory były nie tylko liczniejsze, ale też większe niż u rówieśniczek niepoddawanych działaniu estrogenu. U samic, które nie były genetycznie predysponowane do mięśniaków, DES nie zwiększał ryzyka zachorowania na te nowotwory. Po ukończeniu 16. miesiąca życia u żadnej szczurzycy z tej grupy nie wykryto mięśniaków. Jak tłumaczą autorzy pracy, dowodzi to, że pod wpływem wczesnej ekspozycji na estrogen tkanka macicy może się uwrażliwić się na działanie tego hormonu. To z kolei zwiększa predyspozycje do rozwoju nowotworów w dorosłym życiu.

Zwiększenie wrażliwości tkanki jest spowodowane prawdopodobnie tym, że DES wywołuje pewne modyfikacje w DNA i w konsekwencji uczula wadliwe geny na działanie estrogenów. “Ten rodzaj wczesnego programowania tkanek może odgrywać szczególną rolę u osób genetycznie predysponowanych do rozwoju nowotworów zależnych od wpływu hormonów” – uważa prowadząca badania prof. Cheryl Walker. Najnowsze odkrycie może zatem tłumaczyć, dlaczego nie wszystkie kobiety, które dziedziczą mutacje sprzyjające rakowi piersi, np. w genach BRCA1 i BRCA2, chorują na ten nowotwór. Teraz naukowcy muszą jeszcze potwierdzić, czy również u ludzi ryzyko rozwoju niektórych nowotworów może się kształtować tak wcześnie.