Ryzyko w tabletce
13 maja 2018
0

Ryzyko w tabletce

tabletki przeciwbólowe Tabletki przeciwbólowe należą do najczęściej stosowanych leków na świecie. Sięgamy po nie nawet z błahych powodów, tymczasem – jak dowodzą ostatnie badania opublikowane w British Medical Journal – zbyt częste przyjmowanie tabletek przeciwbólowych zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Z badań wynika, że leki przeciwbólowe odpowiadają za każde trzy dodatkowe przypadki zawału serca czy udaru mózgu na tysiąc. Po uwzględnieniu faktu, że codziennie miliony ludzi na świecie przyjmują środki przeciwbólowe, łatwo można wyliczyć, że mogą one stanowić przyczynę tysięcy zawałów serca rocznie.

Oczywiście są schorzenia, które powodują przewlekły ból i leczenie jest konieczne. Problem polega na tym, że najczęściej po tabletkę sięgamy nawet w przypadku niewielkiego bólu. Lekarze apelują: przyjmujmy leki przeciwbólowe w ostateczności, gdy zawiodą inne metody walki z bólem.

Być może już niedługo leki przeciwbólowe w ogóle przestaną być potrzebne. Zgodnie z jedną z najnowszych koncepcji podstawową rolę w odczuwaniu bólu odgrywają geny. Badania na zwierzętach wykazały, że istnieją geny, których aktywacja wiąże się ze wzmożonym odczuwaniem bólu; potwierdziły to także badania przeprowadzone na ludziach. Naukowcy sądzą, że te nowatorskie odkrycia już niedługo zrewolucjonizują podejście do leczenia bólu. Testy wykazały, że nasilenie bólu zależy od czynników, które dziedziczymy po naszych przodkach.

Gen, od którego zależy odczuwanie bólu, koduje białko o nazwie tetrahydrobiopteryna. Kiedy jest go za dużo w organizmie, odczuwamy ból. Badania na zwierzętach potwierdziły, że podanie związku zmniejszającego stężenie tetrahydrobiopteryny zmniejsza wrażliwość na ból.