Porady zdrowotne
Skóra w okresie jesienno-zimowym
17 maja 2018
0

Skóra w okresie jesienno-zimowym

skóra w zimę kremJesień i zima to bardzo trudny okres dla naszej skóry i włosów. W klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach włosy stają się suche i łamliwe. Również wysuszona skóra łatwo ulega uszkodzeniu. Jak o nie zadbać? Kilka prostych zabiegów sprawi, że włosy nie stracą swego blasku, a skóra elastyczności – aż do wiosny.

W okresie jesienno-zimowym często podupadamy na zdrowiu, obniża się nasza odporność, jesteśmy przemęczeni. W tym samym czasie cierpi też nasza skóra. Przede wszystkim z powodu wysuszenia.

  • dr Urszula Kowalska – dermatolog, Melitus
    Wiąże się to z warunkami klimatycznymi, dlatego, że niskie temperatury powodują niską wilgotność powietrza, a to z kolei powoduje, że wilgoć, jaka jest zatrzymywana w górnych warstwach naszej skóry, jest niejako zasysana przez suche powietrze i prowadzi do dużego odwodnienia.

Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów pielęgnacyjnych zarówno do twarzy, rąk i do całego ciała.

Warto też dodać, że trzeba też dbać o usta, o tym często zapominamy w okresie zimowym i takim podstawowym nawykiem powinna być jakaś pomadka ochronna, czy sztyft z wazeliną, dlatego, że problem jest nie tylko kosmetyczny, ale takie spierzchnięte, popękane usta często są podstawą do nawrotów opryszczki czy do powstawania jakichś innych zmian, które nie są eleganckie.

Kolejny problem sprawiają nam dłonie.

Bardzo wrażliwa skóra rąk ma tendencję w czasie zimy nie tylko do wysychania, ale również do pękania. Są osoby, które podczas zimy mają skórę rąk szorstką, popękaną, czerwoną, nawet niekiedy dochodzi do powstawania strupków, sączenia się, czyli takich nadżerek.

Dlatego dłonie powinniśmy smarować kilka razy dziennie, a jeżeli jest to możliwe zafundować im kurację, która poprawi ich kondycję.

  • dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska – dermatolog
    Zastosować peeling gruboziarnisty, następnie nałożyć grubą warstwę kremu, dobrze by było, żeby był to krem z witaminą A i włożyć rękawiczki, koniecznie bawełniane. Z takim kompresem idziemy spać.

Na drugi dzień nasze ręce będą zdecydowanie gładsze.
Kolejna sprawa to włosy, które w tym czasie również się przesuszają i zdecydowanie częściej łamią.

Ważne jest stosowanie odżywek, najlepsze by były te, które zostają na włosach przez kilka minut i potem je spłukujemy. Dobrze jest nie suszyć włosów suszarką, no ale w tym pędzie dzisiejszego życia jest to trudne.

  • dr Urszula Kowalska – dermatolog, Melitus
    Istotne jest aby wszyscy pamiętali o konieczności stosowania kremów ochronnych przed wyjściem na zewnątrz w okresie zimowym i to nie tylko kobiety, które zwykle to robią z racji choćby makijażu, ale również i mężczyźni i przede wszystkim dzieci, dlatego, że one nie powiedzą, ale u nich najczęściej i najszybciej dochodzi do dużego wysuszenia skóry, nawet do takich powierzchownych odmrożeń.