Słownik
Stwardnienie rozsiane
31 maja 2018
0

Stwardnienie rozsiane

SzpitalStwardnienie rozsiane to najczęstsza choroba neurologiczna, która dotyka młodych ludzi. Międzynarodowa grupa badaczy odkryła geny, które o jedną trzecią zwiększają ryzyko zachorowania, na tę wciąż nieuleczalną chorobę. Według badaczy to najważniejsze od ponad trzech dekad odkrycie w dziedzinie genetyki chorób centralnego układu nerwowego. Na ile to odkrycie okaże się pomocne w walce ze stwardnieniem rozsianym? Zobaczmy materiał.

Stwardnienie rozsiane to choroba, która zwykle zaczyna się między 20 a 40 rokiem życia. W Polsce choruje na nią około 60 tysięcy osób.

  • dr Aleksandra Podlecka-Piętowska – neurolog, Klinika Neurologii AM SM jest chorobą przewlekłą, czyli toczy się latami, jak ktoś zachoruje w wieku 20kilku lat to choruje do końca swego życia, dlatego ta liczba w pewnym stopniu narasta.

Objawy choroby są bardzo różne, w zależności od tego, w jakiej części układu nerwowego dochodzi do uszkodzenia.

  • dr Aleksandra Podlecka-Piętowska Mogą to być zaburzenia wzrokowe i to jest dosyć często jeden z pierwszych objawów, tzn. zaburzenie widzenia jednym okiem, zaburzenie widzenia barw, też jednooczne, podwójne widzenie, z innych objawów bardzo często są objawy związane z ruchem, trudności z chodzeniem, trudności z utrzymaniem równowagi, koordynacją ruchów.

Istotą choroby jest zniszczenie osłonki mielinowej otaczającej włókna nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Niestety wciąż nie wiadomo, co jest tego przyczyną.

  • dr Aleksandra Podlecka-Piętowska Nie znamy leku, który wyleczy ze stwardnienia rozsianego, ponieważ nie znamy tej pierwotnej przyczyny, co powoduje. Wiemy co się dzieje i jakie są patomechanizmy powstawania uszkodzenia w mózgu, natomiast nie wiemy co jest tym pierwszym czynnikiem wyzwalającym powstanie SM.

Wśród teorii nt przyczyn powstania SM mówi się o infekcjach wirusowych, działaniu czynników zewnętrznych oraz o genach. Ostatnio międzynarodowa grupa naukowców, którzy przebadali 12 tysięcy osób, wykryła geny, które zwiększają ryzyko zachorowania aż o 1/3.

Odkrycie to prawdopodobnie umożliwi wymyślenie nowych sposobów walki ze stwardnieniem rozsianym, która do tej pory polega głównie na leczeniu rzutów oraz leczeniu powstrzymującym rozwój choroby, która w znacznym stopniu upośledza życie pacjentów.

  • dr Aleksandra Podlecka-Piętowska W ogromny sposób wpływa na życie człowieka, ponieważ ogranicza zwykle jego samodzielność, ogranicza jego możliwości poruszania się, a co za tym idzie jeszcze w naszym społeczeństwie w tej chwili tacy pacjenci od razu często tracą pracę, tracą przyjaciół, mają trudności w kontaktach z otoczeniem.

A to powoduje, że ponad połowa z nich dodatkowo boryka się z depresją. Dlatego wszystkie nowe badania, które mogłyby wpłynąć na skuteczniejsze leczenie spotykają się z tak dużą nadzieją.

Jest nią również kanadyjska szczepionka, która przeszła wstępne testy na 30 pacjentach w Instytucie w Montrealu. Wynika z nich, że szczepionka może łagodzić autoagresywny atak układu odpornościowego na tkankę nerwową pacjentów. Jednak, aby upewnić się, że rzeczywiście pomaga, konieczne są dalsze badania, z większą liczbą pacjentów.