Słownik
Szkoła rodzenia
29 maja 2018
0

Szkoła rodzenia

szkoła rodzeniaPojawienie się na świecie małego dziecka to duża zmiana dla całej rodziny. Dlatego tak ważne jest, by się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. Najlepiej to zrobić, uczestnicząc w zajęciach szkoły rodzenia, na których przyszli rodzice dowiedzą się, jak przygotować się do porodu i rodzicielstwa.

Przyjście na świat nowego członka rodziny to niezwykłe wydarzenie, do którego warto się przygotować, dlatego szkoły rodzenia z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, choć niektórzy twierdzą, że kiedyś szkół rodzenia nie było, a porody mimo to odbywały się bez większych zakłóceń.

  • Anna Gorsiak – Kierownik Szkoły Rodzenia, Szpital położniczy im. Ks. Anny Mazowieckiej Kiedyś porody odbywały się w domu, rodzina była wielodzietna, wielopokoleniowa i wychowanie dzieci było wspólną sprawą rodziny, natomiast cywilizacja pozbawiła ludzi takich naturalnych umiejętności i wielokrotnie w dniu dzisiejszym jest tak, że kobieta spotyka się z dzieckiem po raz pierwszy, kiedy jest to jej dziecko.

Dlatego dobrze jest, jeżeli przed tym spotkaniem dowie się kilku rzeczy.

  • Anna Gorsiak W szkole rodzenia przyszła mama zdobywa wiadomości dotyczące przebiegu ciąży, przebiegu porodu, połogu, zdobywa wiadomości dotyczące laktacji, jak również pielęgnacji dziecka.

Przyszli rodzice przyznają, że informacje, które zdobywają na zajęciach mają dla nich ogromne znaczenie.

  • Anna Kaczanowska Jeżeli to jest pierwsze dziecko, to jest to jedna wielka niewiadoma. Jednak taka szkoła dużo pomaga, przygotowuje, uspokaja, jeżeli się już wie, czego oczekiwać, to jest to ogromna różnica już po tych trzech spotkaniach między stanem, w jakim się jest przed zaczęciem zajęć, a teraz.
  • Krystyna i Adrian Jarząb To jest dopiero nasze trzecie spotkanie, ale mimo to, że trzecie spotkanie to już przynajmniej wiemy jak się odbywa ten poród i nie będziemy zaskoczeni. Tak mi się wydaje.

Przyszli tatusiowie również dowiadują się wielu ważnych rzeczy.

  • Adrian Jarząb Czego mogę się spodziewać, jak mam się zachowywać w danych sytuacjach, jak rozpoznać, kiedy rozpocznie się poród, no i dziś ćwiczenia. No i na razie to… Za dużo jeszcze nie wiemy.

Poza informacjami dotyczącymi porodu oraz opieki nad dzieckiem przyszłe mamy dowiadują się, jakie ćwiczenia powinny wykonywać.

  • Izabela Staniak – fizjoterapeutka, Szpital położniczy im. ks. Anny Mazowieckiej Ćwiczenia w czasie szkoły rodzenia mają na celu poprawić krążenie w kończynach dolnych i górnych, dlatego, że w czasie ciąży zwiększa się ilość płynów w organizmie i mogą się robić obrzęki, jest to coś zupełnie normalnego i to minie, tylko czasami ściany naczyń różnych nie wytrzymują tego wysiłku i robią się żylaki, zakrzepy, dlatego trzeba ćwiczyć ćwiczenia poprawiające krążenie.

Przyszłe mamy powinny też pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie krocza i dna miednicy, aby po porodzie nie mieć problemu z wysiłkowym nietrzymaniem moczu lub wypadaniem narządów.

  • Izabela Staniak Należy wzmacniać mięśnie posturalne, aby nie było bólów kręgosłupa, należy nauczyć się oddychać torem brzusznym, aby na tyle poprawić elastyczność przepony, aby lepiej dotlenić dzieci i aby pomogło to potem przy parciu w trakcie porodu.

Ćwiczenia te sprawiają, że ciężarne kobiety lepiej znoszą ciążę, a po porodzie szybciej wracają do formy. Całe szkolenie obejmuje zajęcia z położną, ginekologiem, rehabilitantką, neonatologiem oraz psychologiem.