Porady zdrowotne
Wakacyjny poradnik: kontrolowany luz wakacyjny
25 maja 2018
0

Wakacyjny poradnik: kontrolowany luz wakacyjny

WakacjeDla większości dzieci i nastolatków wakacje to czas zabawy, odpoczynku, wyjazdów i znacznie mniejszej kontroli ze strony rodziców. Według psychologów takie rozprzężenie jest bardzo niekorzystne dla dzieci. Z jednej strony utrudnia powrót do powakacyjnej rzeczywistości, a z drugiej naraża je na wiele wakacyjnych niebezpieczeństw. Pozwólmy więc na luz, ale kontrolowany.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak powinny wyglądać wakacje ich dzieci. Czy pozwolić im na dwa miesiące nieustającej zabawy, czy też wprowadzić pewne ograniczenia i zasady?

  • mgr Anna Resler-Maj – psycholog, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Pewne zasady powinny być i pewne obowiązki powinny być. Myślę, że dobrze jest, kiedy rodzice wspólnie z dzieckiem ustalają te zasady i obowiązki na czas wakacji i pytają dziecko, co mogłoby robić w momencie, kiedy nie wyjeżdża, kiedy będzie w domu, aby pomóc rodzinie i myślę, że jeżeli to jest wspólnie ustalone i spisane, to taki kontrakt może przynieść wiele dobrego i dzieciom i rodzicom.

Warto pamiętać, by zasady były nieco mniej restrykcyjne, tak by dziecko czuło różnicę między rokiem szkolnym a wakacjami. Drugim dokumentem, który warto byłoby spisać to plan wakacji, w którym jasno zostanie określony nie tylko czas wypoczynku, wyjazdów i rozrywek, ale i czas nadrabiania ewentualnych zaległości w edukacji.

  • mgr Anna Resler-Maj Jeżeli takowe zaległości są proponowałabym, aby z dzieckiem lub młodzieńcem ustalić, w którym momencie wakacji będzie czas nadrabiania zaległości edukacyjnych.

Jeżeli dziecko zaległości nie ma, to raczej nie powinniśmy zaganiać go do książek i ćwiczeń. W końcu wakacje to czas zasłużonego odpoczynku. Możemy mu jednak zafundować edukację poprzez zwiedzanie innych miast, innych państw, poznawanie ich kultury i obyczajów.

  • mgr Anna Resler-Maj Pojechać z dziećmi gdzieś za granicę, to jest też takie pewne kuszenie dziecka, żeby poznało język, żeby umiało się tym językiem dogadać z innymi osobami i myślę, że to jest taki dobry moment, żeby w ciekawy sposób zachęcać dzieci do edukacji.

Wakacje to również czas, kiedy nasze dzieci poznają nowych ludzi, trafiają na różne grupy rówieśnicze, także na takie, z którymi znajomość zazwyczaj nie kończy się niczym dobrym. Jak ich przed tym ustrzec? Przede wszystkim rozmawiając.

  • mgr Anna Resler-Maj Często jest tak, że rodzice mówią rozmawiamy, rozmawiamy, a tak naprawdę to jest tylko monolog rodzica do dziecka, ważne jest żeby z takim młodzieńcem odbyć poważny dialog, poważną rozmowę na ten temat, pokazać, jakie szanse i jakie zagrożenie niesie właśnie skonfliktowanie się z taką grupą społeczną, bądź ewentualnie z używkami takimi jak alkohol, narkotyki.

Rodzice muszą pamiętać, że to, co jest oczywiste dla nich, niekoniecznie musi być oczywiste dla ich dziecka. Szczególnie, kiedy mają do czynienia z nastolatkiem.

  • mgr Anna Resler-Maj Niestety okres młodzieńczy to jest też taki okres, że różne rzeczy zakazane kuszą i też gdzie przewidywanie konsekwencji jest zdecydowanie niższe niż w późniejszym okresie dorastania.

A kiedy już nasze pociechy wrócą z obozów, kolonii, czy od babci czeka nas kolejny ważny etap: przypominanie o szkole…

  • mgr Anna Resler-Maj Jeżeli za bardzo popuścimy dziecku, zwolnimy z obowiązków, damy taki totalny i całkowity luz, wtedy może być bardzo trudno dziecku wrócić do szkoły, jeżeli wróci to może być dla niego nawet takim pewnym szokiem, z takiego czasu bez obowiązków, bez zasad, bez konsekwencji wejście w taki harmonogram rytmiczny czasu edukacji.

Powrót do nauki znacznie ułatwią wspólne zakupy zeszytów, podręczników i niezbędnych do szkoły przyborów.