Czasami, przy dużej i częstej aktywności fizycznej mogą wystąpić kontuzje, które powodują dalsze, niekiedy bardzo poważne problemy zdrowotne. Co zatem należy zrobić, aby uniknąć powikłań? Czy kompletnie odrzucić aktywność fizyczną, czy może ćwiczyć z myślą, że przynosi ona problemy zdrowotne? W tym krótkim poradniku spróbujemy odpowiedzieć Ci na te pytania.
Jak uniknąć kontuzji?
Spis treści
Dosyć dobrym sposobem na uniknięcie kontuzji jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przy dużym wysiłku fizycznym tracisz nie tylko wodę, ale także sole mineralne, które pełnią funkcję budulcową oraz regulacyjną. Stanowią ok 4-5% składu organizmu człowieka. Całkiem sporo, prawda? Podsumowując, najlepszym nawodnieniem przy dużej aktywności fizycznej będą napoje izotoniczne, ponieważ zawierają węglowodany i elektrolity.
Kolejnym dobrym pomysłem, aby uniknąć kontuzji jest wykonywanie ćwiczeń ,,po róży wiatrów”. W rozgrzewce należy poruszać się we wszystkich kierunkach – północ, południe, wschód i zachód. Możesz na przykład biegać ,,po róży wiatrów”. W ten sposób mięśnie będą prawidłowo rozgrzane i przygotowane do dalszej aktywności fizycznej.
Wzmocnienie i regeneracja stawów
W aktywności fizycznej ważne jest wzmocnienie stawów. Kolejnym pytaniem, jakie ci się pewnie teraz nasuwa to – jakie suplementy diety należy spożywać, aby je wzmocnić. Dobrym suplementem jest kolagen na stawy kolanowe. Sportowcy powinni stosować go w szczególności, dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule – https://dobry-kolagen.pl/blog/kolagen-na-stawy-dla-sportowcow/. Z wiekiem w naszym organizmie zaczyna brakować kolagenu. Powoduje to różnego rodzaju zaburzenia ruchu.
A co jeśli doszło już do kontuzji? Ważne jest, aby stosować odpowiednią dietę. Nie należy jeść produktów wysokoprzetworzonych. W małych ilościach należy spożywać cukier oraz sól, a także alkohol i kawę, które wypłukują sole mineralne z organizmu. Aby zregenerować stawy po kontuzji możesz zadbać o odpowiednią ilość antyoksydantów i witamin. Pomagają one pozbyć się toksyn, wolnych rodników, zwalczyć stany zapalne i zahamować procesy zwyrodnieniowe. W szczególnych przypadkach lekarze polecają zastrzyki z kolagenu, o których można przeczytać tutaj.
Rozgrzewka i rozciąganie = brak kontuzji i bólu
W tym momencie pewnie zastanawiasz się, jak przy aktywności fizycznej uniknąć bolesnej i długotrwałej kontuzji. Odpowiedź jest prostsza niż przypuszczasz. Otóż najlepszą metodą jest dobra rozgrzewka. Dla początkujących ważne są też terminy i wyjaśnienia. Krótko ujmując, rozgrzewka ma na celu przygotować organizm do aktywności fizycznej i rozciągnąć mięśnie. Wiadomo, że rozgrzanie mięśni jest bardzo ważne. Ale jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę, aby mięśnie były odpowiednio przygotowane do aktywności fizycznej? Są dwa rodzaje rozgrzewek – ogólna i specjalistyczna. Zacznijmy od tej, która wymaga mniejszego nakładu energii – ogólnej. Krótko mówiąc ta rozgrzewka ma na celu podniesienie temperatury ciała oraz przygotowanie organizmu do wzmożonej aktywności fizycznej. Aby przeprowadzić rozgrzewkę ogólną należy jedynie chwile pobiegać lub pojeździć na rowerku stacjonarnym. Rozgrzewka specjalistyczna polega na tym, że jest oparta na indywidualnie dobranych ćwiczeniach. Przygotowuje do konkretnych zadań ruchowych. Jednakże jest wykonywana na niższym poziomie aktywności niż rozgrzewka ogólna.