Pasożyty są wśród nas! Brzmi strasznie jednak tak to już jest w świecie przyrody Wiele z nich pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu, jednak większość w tym przeszkadza. Pasożyty robią sobie z ludzi darmowy bufet, w którym się żywią, zabierając nam najważniejsze minerały i składniki odżywcze. Osoby posiadające zwierzęta, muszą odrobaczać je przynajmniej raz na pół roku – według zaleceń weterynarzy. Zastanówmy się teraz, czy kiedykolwiek odrobaczaliśmy siebie? Mamy zwierzęta, często wkładamy brudne palce do ust, nie zawsze myjemy owoce i warzywa przed spożyciem… Jak to się dzieje, że pasożyty tak łatwo przemykają do naszego organizmu?
Choroby pasożytnicze – przyczyny
Spis treści
Przyczyn zarażenia pasożytami może być wiele. Ponieważ są one praktycznie wszędzie, nawet w naszym domu, czy w pracy. Pasożyty, jako organizmy cudzożywne najczęściej trafiają do człowieka najczęściej poprzez ich zjedzenie. Jeśli źle umyjemy owoce lub warzywa, albo wcale ich nie przepłukamy istnieje zagrożenie, że zarazimy się larwami glisty ludzkiej lub włosienia. W mięsie zwierzęcym również znajdują się lawy organizmów cudzożywnych, przed którymi bardzo ciężko się uchronić. Mówi się również, że w surowej rybie, którą najczęściej spożywamy w postaci np. sushi, czy tatara jest najwięcej jaj tasiemca. Od zwierząt domowych najłatwiej jest zarazić się tasiemcem i świerzbem, dlatego należy je regularnie odrobaczać. W kurzu najczęściej unoszą się jaja owsików.
Objawy pasożytów w ludzkim organizmie:
- biegunka
- wymioty
- śluz w stolcu
- zapalenie stawów
- kaszel
- gorączka
- złe samopoczucie
- ból brzucha
- utrata apetytu
- anemia
- zmęczenie
- wypadanie włosów
- zmiany skórne
- luźne stolce
Badanie na pasożyty
Badanie na pasożyty wykonuje się w dwojaki sposób. Na początku, gdy zauważymy niepokojące objawy powinniśmy udać się do lekarza, który da nam skierowanie na badanie kału lub morfologię. Niestety żadne z tych badań nie jest na tyle skuteczne, żeby w stu procentach potwierdzić obecność organizmów cudzożywnych, ponieważ gdy pasożyt jest już dorosły w kale ciężko znaleźć jakikolwiek ślad jego bytowania, natomiast podczas morfologii możemy nie mieć pewności, że podwyższony poziom przeciwciał może świadczyć o konkretnym pasożycie. Ważne jest jednak, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ każdy obcy w naszym ciele może spowodować poważne szkody, a w szczególnych przypadkach nawet śmierć.
Pasożyty organizmie – rodzaje
Pasożyty można podzielić na dwie grupy:
- wewnętrzne – bytujące wewnątrz organizmu człowieka
- zewnętrzne – żyjące na jego powierzchni (kleszcze, wszy)
Do pasożytów wewnętrznych, które są najczęściej spotykane w ludzkim układzie pokarmowym zalicza się:
- owsiki
- tasiemce
- tęgoryjce dwunastnicy
- glisty ludzkie
- lamblie
- węgorki jelitowego
- włosogłówki ludzkie
Tabletki na odrobaczenie
Tabletki na pasożyty zaleca się osobom, które posiadają lub są w otoczeniu osób, u których stwierdzono robaki pasożytnicze. W większości przypadków tego typu leki są na receptę, która jest wydawana po wykonaniu badań kału i/lub krwi. Istnieją dwa rodzaje tabletek, o różnym działaniu:
- Tabletki, których działanie polega na porażeniu układu nerwowo-mięśniowego pasożyta, co prowadzi do jego unieruchomienia i śmierci. Leki tego typu są stosowane wyłącznie na dorosłe osobniki. W przypadku larw nie zadziałają jak należy. Stosuje się je w celu pozbycia się: owsików, tasiemca uzbrojonego, tasiemca nieuzbrojonego, glisty ludzkiej i tęgoryjca amerykańskiego.
- Leki zawierające substancje czynne, wpływające na przemianę materii robaka i pasożyta, co uniemożliwia wchłanianie przez nich glukozy, która jest ich głównym składnikiem pokarmowym. Obniżona wchłanialność prowadzi do ich śmierci. Tabletki tego typu stosuje się w leczeniu jaj, larw oraz osobników dorosłych przywry, węgorka jelitowego i przywry.
Naturalne odrobaczanie organizmu – domowe sposoby
Istnieje kilka metod domowego odrobaczania, jednak według skuteczności najlepszym rozwiązaniem jest oregano, a właściwie olejek z niego, którego pasożyty nienawidzą. Olej z oregano jest naturalnym antybiotykiem, który zabija nie tylko pasożyty, ale także szczepy bakterii, grzybów, drożdżaków i wirusów. Za te liczne właściwości odpowiada naturalny karwakrol, czyli inaczej fenol, który jest głównym składnikiem ojeju z oregano. Syntetyczne fenole są często stosowane w szpitalach, jako środek do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych.
Kuracja olejkiem oregano jest bardzo prosta. Można go dostać w każdej aptece i sklepie zielarskim. Należy pić 3 – 4 krople codziennie rano na czczo. Olejek najlepiej jest rozcieńczyć w przegotowanej wodzie lub innym oleju np. lnianym. Taka kuracja tworzy niesprzyjające środowisko pasożytom, jednak nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie. Można ją powtarzać co kilka miesięcy, aby mieć pewność, że nasz organizm jest wolny od pasożytów i wszelkich bakterii zagrażających naszemu zdrowiu.