Czym jest katar zatokowy?

Udostępnij:
domowe sposoby na katar zatokowy

Kiedy twój nos został zainfekowane, najczęściej jest to infekcja zatokowa. I trudniej pozbyć się tego rodzaju choroby. Wirusy, bakterie, a nawet alergie mogą prowadzić do infekcji zatok, a co jest ich objawem? Katar zatokowy. Katar zatokowy objawia się ciśnieniem zatokowym za oczami i policzkami, katarem, zatkanym nosem, gdzie objawy te trwają ponad tydzień. Pogarszający się ból głowy, gorączka, kaszel, ciężki oddech, gęsty żółty lub zielony śluz spływający z nosa lub z tyłu gardła i zmęczenie to towarzyszące katarowi zatokowemu objawy, które powodują że czujesz się bardzo źle. Dlatego warto wiedzieć jak leczyć katar zatokowy.

Czym różni się katar zatokowy od zwykłego kataru?

Katar najczęściej towarzyszy przeziębieniu. Ponad 200 wirusów może spowodować przeziębienie. Objawy przeziębienia oprócz kataru to zazwyczaj: ból gardła, przekrwienie nosa i kichanie. Może podczas przeziębienia występować także kaszel i chrypka. Natomiast katar zatokowy występuje podczas zapalenia zatok. W przypadku zachorowania wirus może zainfekować zatoki i wywołać stan zapalny w błonach zatokowych. To jest znane jako wirusowe zapalenie zatok. Zatoki mogą również zostać zainfekowane przez bakterie. Zarówno w wirusowym, jak i bakteryjnym zapaleniu zatok, wyściółka zatoki pęcznieje, blokując śluz przed drenowaniem. Objawy obejmują ucisk, ból, przekrwienie błony śluzowej nosa, odbarwienie się wydzieliny na żółto lub zielono, osłabienie węchu, gorączkę, ból głowy i zmęczenie. Zielone wydzieliny i gorączka mogą być bardziej prawdopodobne w bakteryjnym zapaleniu zatok.

Katar zatokowy – leczenie

Bez dyskusyjnie podczas każdej choroby należy wzmacniać organizm witaminami. Przyjmowanie podczas przeziębienia czy zapalenia zatok witaminy C na pewno pomoże w powrocie do zdrowia. Antybiotyki są standardowymi metodami leczenia bakteryjnych zakażeń zatok. Antybiotyki są zwykle przyjmowane od 3 do 28 dni, w zależności od rodzaju antybiotyku. Miejscowe środki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa mogą być pomocne, jeśli są stosowane przez nie więcej niż trzy dni. Leki te zmniejszają opuchnięte kanały nosowe, ułatwiając przepływ drenażu z zatok. Środki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i leki przeciwhistaminowe to dobry sposób by wspomóc walkę z chorobą.

Oczyszczanie zatok

Zatoki to grupa wypełnionych powietrzem, połączonych przestrzeni w twojej czaszce. Znajdują się one między oczami i za nosem, policzkami i czołem. Błony w ścianach zatok produkują śluz, który łapie zarazki i inne zanieczyszczenia. Małe włoski zwane rzęskami na ścianach zatok wymiatają śluz z zatok i do nosa. Najlepszym sposobem na oczyszczanie zatok jest ich pukanie czyli irygacja. Płukanie zatok to płukanie zatok solą albo chlorkiem sodu połączonymi z letnią wodą. Roztwór można kupić w aptece. Ten z apteki najczęściej ma 0,9 procent i jest wystarczający do przepłukania nosa czy zatok z zalegającej wydzieliny. Środek ten zadziała również nawilżająco na drogi oddechowe i śluzówkę nosa.

katar zatokowy

Domowe sposoby na katar zatokowy

Można leczyć zapalenie zatok przy pomocy leków, ale jest wiele domowych sposobów, które również mogą pomóc złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia. Zatoki wyłożone są skórą zwaną błoną śluzową. Ta membrana chroni organizm poprzez wytwarzanie śluzu, który łapie brud i inne cząstki, które mogłyby spowodować chorobę. Wdychanie roztworu soli może pomóc w odblokowaniu nosa. Roztwór soli fizjologicznej można łatwo przygotować w domu za pomocą sterylnej wody, soli i sody oczyszczonej. Łącząc te składniki. Używanie pary do otwierania kanałów w nosie może pomóc zmniejszyć uczucie zatkania zatokach. Inhalacja parowa jest łatwa do wykonania w domu. Wystarczy zagotować wodę, wlać do dużej miski i pochylić się nad nią tak aby twarz znajdowała się bezpośrednio nad wodą. Przykryj głowę ręcznikiem i oddychaj przez nos. Zabieg ten spowoduje, że łatwiej będzie się oddychało i pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Poprzedni artykuł

Stres skraca życie – sposoby radzenia sobie ze stresem

Następny artykuł

Piwne fakty i mity – kilka ciekawostek na temat piwa