Guzki Heberdena i Boucharda na palcach – czym są i jak się objawiają?

Udostępnij:

Zarówno guzki Heberdena, jak i guzki Boucharda określa się mianem osteofitów, czyli narośli kostnych charakterystycznych dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Oba rodzaje guzków składają się z tkanki kostnej i chrzęstnej. Pierwsze z wymienionych schorzeń dotyczy występowania guzków na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych dalszych, natomiast guzki Boucharda pojawiają się na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych bliższych. Warto zdać sobie sprawę, że wspomniane choroby zwyrodnieniowe stawów zalicza się do chorób przewlekłych, a kolejne etapy tych dolegliwości wiążą się z uszkodzeniem kości, więzadeł, mięśni oraz ścięgien.

Podejrzana narośl na palcu

Pojawienie się uwypukleń na grzbietowo-bocznych powierzchniach palców to sygnał, że trzeba udać się do lekarza. Podejrzewając wystąpienie choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, należy zapoznać się z listą objawów towarzyszących guzkom Heberdena bądź Boucharda, w celu szybszego postawienia diagnozy. Schorzenie to wiąże się z:

  • obrzękiem stawów oraz występowaniem stanów zapalnych,
  • usztywnieniem stawów (zwłaszcza rano), a więc również ograniczeniem sprawności rąk,
  • bólem dłoni,
  • zmianami zwyrodnieniowymi u podstawy kości I kości śródręcza,
  • zmianą kształtu palców.
ból stawów

Guzki Heberdena i Boucharda jako zwyrodnienie stawów dłoni

Podłoża choroby zwyrodnieniowej stawów dłoni upatruje się w zaburzeniu równowagi między powstawaniem a degradacją chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości. Dochodzi do jej włóknienia i ścierania. W ubytkach chrząstki tworzą się torbiele i narośla kostne, czyli osteofity. W przeważającej większości przypadków charakterystyczne zgrubienia uwidaczniają się na palcach prawej dłoni. Powszechnie uważa się, że zmiany pojawiające się na palcach lewej ręki są zdecydowanie bardziej bolesne.

Guzki Heberdena i Boucharda – przyczyny

Guzki mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • ciągłe, powtarzające się napinanie przyczepów ścięgien głębokich zginaczy np. szycie, tkanie, pisanie na klawiaturze,
  • wrodzone wady układu ruchu,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • urazy dłoni mające miejsce w przeszłości.

Guzki Heberdena i Boucharda – leczenie

Leczenie guzków Heberdena i Boucharda podejmuje się jedynie wtedy, gdy dolegliwości bólowe lub sztywność stawów uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Najczęściej zaleca się fizykoterapię i masaże dłoni. Ze względu na fakt, że powstałe zmiany zwyrodnieniowe są nieodwracalne, rehabilitacja na celu jedynie łagodzenie objawów. Jeżeli natężenie bólu jest wyjątkowo wysokie, stosuje się zastrzyki z kortykosteroidami, które działają miejscowo. Równie pomocne w uśmierzaniu bólu okazują się okłady borowinowe. Pacjent, u którego wystąpiły objawy choroby zwyrodnieniowej palców ręki, powinien unikać dźwigania ciężarów, jak również ograniczyć do minimum wykonywanie prac manualnych. Guzkom Heberdena czy Boucharda nie da się zapobiec, ale można opóźnić pojawienie się uciążliwych zmian. Wykorzystuje się do tego leki na bazie chondroityny. Więcej na temat tej choroby przeczytasz na stronie naszego partnera – wejdź tutaj.

Poprzedni artykuł

Morfologia – kilka słów o krwi człowieka

Następny artykuł

Hemoroidy – fakty i mity