Hashimoto – choroba XXI wieku

Udostępnij:

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, który znajduje się w ciele człowieka, a zlokalizowany jest na szyi, w jej dolnej i przedniej części. Reguluje pracę całego organizmu, ponieważ produkuje dwa hormony – tyroksynę oraz trójjodotyroninę, a ich zadaniem jest dotarcie do komórek w ciele. Niestety tarczyca jest bardzo podatna na choroby, w tym na chorobę Hashimoto, która obecnie można nazwać problemem XXI wieku. Rozwijający się stan zapalny wpływa destrukcyjnie na gruczoł.

Czym jest Hashimoto?

Zgodnie z definicją jest to zapalenie tarczycy., które jest bezpośrednią przyczyną jej niedoczynności. Inaczej nazywane przewlekłym limfocytowym zapaleniem. Podczas tej choroby gruczoł przestaje produkować wystarczające ilości hormonów oraz jest podatny na uszkodzenia wywoływane przez Hashimoto. Co więcej komórki, które odpowiadają za odporność przeprowadzają atak na tarczycę z powodu, że odbierana jest jako nieprzyjaciel dla organizmu konsekwencji wpływa na działanie całego ciała, a narządy przechodzą w spowolnioną pracę. Chorobę odkrył Hakaru Hashimoto, który pierwsze badania przeprowadził w 1912 roku.

Hashimoto – przyczyny i objawy

Aktualnie nie ma informacji skąd tak naprawdę bierze się niedoczynność tarczycy. Prawdopodobnie wiąże się to z genami, wysokim poziomem jodu lub promieniowaniem radioaktywnym. W początkowej fazie choroby mogą nie wystąpić żadne objawy, a więc chory przechodzi przez tzw. fazę utajoną. Dopiero produkcja zbyt małej ilości hormonów w stosunku do zapotrzebowania, sprawia że pojawiają się pierwsze symptomy, które niekoniecznie od razu utożsamia się z Hashimoto. Do takich bez wątpienia należą zmęczenie, senność, ból mięśni, czy uczucie zimna. Złe wyniki tarczycy w większości przypadków wychodzą dopiero przy badaniach związanych z innymi przypadłościami. Przykładowo, kiedy kobieta bada nieregularność lub obfitość miesiączek, czy problemy z ciążą. Ponadto Hashimoto będzie charakteryzować się zwiększeniem masy ciała, defektami skórnymi jak np.: łuszczenie się skóry, czy jej ciemny kolor na kolanach lub łokciach. Dodatkowo włosy zaczną być, nie tylko bardziej łamliwe, ale także będą wypadać.  Choroba może zostać wykazana podczas mierzenia ciśnienia – występuje nadciśnienie lub zmniejszenie tętna.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie choroby najczęściej odbywa się w domu, tylko w skrajnych sytuacjach jest wymagana hospitalizacja w szpitalu. Lekarz zaleca stosowanie lewotyroksyny, który jest tzw. syntetycznym hormonem. Główną ideą jest normalizacja poziomu TSH, a dawkowanie jest przygotowywane pod względem wagi, wieku, czy innych chorób i przyjmowanych lekarstw. W przypadku Hashimoto przyjmowanie odpowiednich preparatów musi następować codziennie, mniej więcej w tych samych godzinach.  Ponadto oprócz farmakologii można wspomagać się dietą, która pozwoli na zejście z zapisanej dawki. Dobrze dobrane posiłki wykluczają wszystkie rzeczy określane jako fast food. Spożywa się produkty, które zawierają np.: jod, żelazo, czy cynk, a dzięki błonnikowi można poradzić sobie z zaparciami, które występują podczas przebiegu choroby.

Choroba Hashimoto jest bez wątpienia jednym z głównych problemów, jakie serwuje nam obecny świat. Niemniej odpowiednio szybko wdrożone leczenie pozwoli na powrót  do prawidłowego poziomu hormonów oraz zmniejszenia objawów.

Poprzedni artykuł

HIV a ciąża – czy warto robić test na HIV?

Następny artykuł

Pocenie nocne – przyczyny i objawy, których nie można bagatelizować