Test na obecność wirusa HIV to jedno z tych badań, które wywołuje wśród ciężarnych duże emocje. Jednak nie można im ulegać. Ważniejsze jest dobro dziecka niż nasz strach lub pewien rodzaj wstydu z powodu badania się na obecność wirusa HIV.
Zakażenie HIV w ciąży
Spis treści
Kobieta będąca w ciąży może zarazić się HIV tak samo jak inne osoby, które:
- uprawiają seks bez zabezpieczenia a także ich uszkodzony naskórek ma styczność z wydzielinami takimi jak sperma, płyn preejakulacyjny, wydzielina z pochwy osoby zakażonej.
- użyją igły, której wcześniej użył ktoś zakażony
- będą mieć kontakt z krwią osoby zarażonej
Czy dziecko jest bezpieczne? – Jak nie zarazić płodu?
Dziecko może zarazić się od matki wirusem HIV. Istnieje ryzyko zakażenia płodu wewnątrz macicy. Do zakażenia dochodzi poprzez łożysko. Jednak ten sposób zakażenia dotyczy jedynie kilku procent przypadków. Dużo częściej do zakażeń dochodzi w okresie okołoporodowym, czyli w trakcie porodu lub zaraz po nim. Możliwe jest również zakażenie dziecka w trakcie karmienia piersią. Ale to również nie należy do częstych przypadków zakażeń. Aby jednak doszło do zakażenia płodu lub dziecka w ogóle, choroba matki tzn. wirus musi być w okresie tak zwanej wysokiej wiremii. Mówiąc prościej –wtedy wirus bardzo szybko się namnaża. Problem polega jednak na tym, że prawie 30% zainfekowanych osób nie odczuwa żadnych skutków infekcji. Jeśli tak się zdarzy infekcja przypomina grypę lub ma objawy grypopodobne. Bardzo często wiele osób nie ma pojęcia o zakażeniu wirusem HIV. Dlatego tak ważnej jest wykonywanie badań na obecność wirusa. Kobiety w ciąży powinny wykonać taki test dwukrotnie. Przed rozpoczęciem się dziesiątego tygodnia ciąży oraz w okresie między trzydziestym trzecim a trzydziestym siódmym tygodniem ciąży. Dzięki temu, w razie wykrycia wirusa w organizmie kobiety, lekarze są w stanie objąć ciężarną odpowiednią opieką medyczną. A także zredukować do minimum zagrożenie zakażenia wirusem HIV płodu oraz dziecka w trakcie i po porodzie. Learze zachęcają również, aby testy na obecność wirusa HIV wykonywali też partnerzy kobiet spodziewających się dziecka.
Czy noworodek po porodzie może być zdrowy?
Noworodek urodzony przez matkę zakażoną wirusem HIV jak najbardziej może być zdrowym dzieckiem. Jednak, aby tak się stało lekarze muszą wiedzieć o tym, że kobieta jest nosicielem. Obecnie dopuszcza się, że kobieta, u której wykryto wirusa może urodzić dziecko siłami natury. Najczęściej dziecko przychodzi na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Aby zapobiec zakażeniu dziecka wirusem, kobieta będąca w ciąży, musi być objęta leczeniem, czyli poddać się terapii antyretrowirusowej i przyjmować odpowiednie leki. Dodatkowo stosowną profilaktyką zostaje objęty noworodek. Dziecko po urodzeniu jest dokładnie obmywane i odsysa się z jego dróg oddechowych połknięte w trakcie porodu płyny. Następnie już kilka godzin po porodzie dziecko zostaje poddane terapii antyretrowirusowej. Ponadto zaleca się, aby kobieta zakażona wirusem HIV nie karmiła dziecka piersią, ponieważ tak jak już zostało wspomniane, istnieje ryzyko zakażenia dziecka poprzez mleko matki. W świetle przedstawionych powyżej argumentów, należy uznać, że wykonywanie testów na obecność wirusa HIV w okresie ciąży jest jak najbardziej zasadne i wiąże się z zapewnieniem dziecku dobrego stanu zdrowia.