Każda matka chce dla swojego dziecka jak najlepiej, ale ciężko jest zrezygnować z złych nawyków, które często mamy od lat. Wszyscy wiemy że ciąża oznacza zmiana stylu życia i rezygnacja z niektórych używek. Palenie podczas ciąży jest bardzo niebezpieczne dla dziecka. Ochrona dziecka przed dymem tytoniowym jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić mu zdrowy start w życie. Rzucenie palenia może być trudne, ale nigdy nie jest za późno by tego dokonać. Myśl o bezpieczeństwie tego malutkiego i bezbronnego człowieka, które może liczyć tylko na twoją opiekę powinna dać każdej matce siłę by pozbyć się tego okropnego nałogu.
Palenie papierosów w ciąży
Spis treści
Każdy palący się papieros zawiera ponad 4000 chemikaliów, więc palenie w ciąży jest bardzo szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Papierosy mogą ograniczać niezbędne zaopatrzenie dziecka w tlen. W rezultacie ich serce musi bić mocniej za każdym razem, gdy ty palisz. Niebezpieczne dla dziecka jest nie tylko gdy matka pali, ale również gdy jest ona tak zwanym biernym palaczem. Znaczy to że wdychasz dym papierosowy z papierosów palonych w twoim otoczeniu. Bierne palenie w ciąży zdarza się bardzo często, trudno się z nim walczy, ale może mieć to swoje konsekwencje. Bierne palenie może zmniejszyć masę dziecka przy porodzie i zwiększyć ryzyko śmierci łóżeczkowej.
Skutki palenia w ciąży
Papierosy szkodzą nie tylko kobietą w ciąży, ale każdemu człowiekowi. Palenie w ciąży jest szczególnie niebezpieczne, naraża zarówno ciebie, jak i twoje nienarodzone dziecko. Papierosy zawierają niebezpieczne substancje chemiczne, w tym nikotynę, tlenek węgla i smołę. Palenie znacznie zwiększa ryzyko powikłań w czasie ciąży, niektóre z nich mogą być śmiertelne dla matki lub dziecka. Najgorszym skutkiem palenia podczas ciąży jest poronienie lub martwe urodzenie dziecka. Poronienia występują zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Palenie w czasie ciąży również zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Najczęstsze rodzaje problemów to wrodzone wady serca. Inne problemy zdrowotne związane z paleniem podczas ciąży to rozszczep wargi i rozszczep podniebienia.
Palenie w ciąży powoduje astmę u wnuków
Od jakiegoś czasu słyszy się że palenie podczas ciąży może mieć wpływ nie tylko na dziecko matki palącej, ale również na jego dzieci. Od lat naukowcy badają tą sprawę. Z badań wynika że palenie papierosów może mieć wpływ na aktywność genów. Naukowcy udowodnili, że zmiany genetyczne mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. Podczas wykonywania badań udowadniających, że palenie podczas trwania ciąży ma wpływ na stan zdrowia, a w szczególności zwiększoną zachorowalność na astmę u wnuków zbadano 700 dzieci. Matki wszystkich dzieci paliły w czasie ciąży, ale nie po porodzie. W tej grupie ryzyko zachorowania na astmę wyniosło ponad 60 procent. Naukowcy nie mają pewności, który składnik papierosów wpływa na genotyp człowieka, nie jest również jasne czy związki chemiczne zawarte w dymie tytoniowym mają wpływać na wczesny rozwój płuc. Naukowcy wciąż to badają, jednak coraz częściej słyszy się stwierdzenia że jest to prawdopodobne.
Jak rzucić palenie w ciąży?
Palenie to jeden z najgorszych nawyków. Rzucanie palenia nie jest łatwe, na rynku istnieje wiele produktów, które mają nam w tym pomóc. Istnieją tabletki, kapsułki, plastry lecz kobiety w ciąży nie mogą korzystać ze wszystkich tych metod. Nie do końca znane są skutki korzystania z tych środków podczas ciąży. Rzucamy palenie by nie narażać dziecka na szkodliwe ich działanie, a będziemy narażać je stosując produkty, które mają nam pomoc w rzuceniu palenia. Jeśli chcesz wiedzieć czy możesz skorzystać z takiej pomocy skonsultuj się z lekarzem. Po pierwsze podjęcie decyzji o rzuceniu palenia to ogromny pierwszy krok. Kiedy dowiadujemy się że jesteśmy w ciąży od razu powinno podjąć się taką decyzję i przestać palić. Jedyne co możemy zrobić to poprosić osoby palące by nie paliły w twoim towarzystwie.