Kto chce się cieszyć pełnym uzębieniem możliwie jak najdłużej, ten powinien nauczyć się zasad dbania o higienę jamy ustnej i codziennie ich przestrzegać. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to wydaje się najbardziej znana zasada, ale i o niej nie wszyscy pamiętają. Jeśli zęby nie są regularnie szczotkowane, na ich powierzchni zaczyna powstawać płytka nazębna. To rodzaj powłoki złożonej z bakterii, która prowadzi do próchnicy i chorób przyzębia, jeśli nie jest regularnie usuwana.
Co osłabia zęby?
Zęby chronione są przez szkliwo, które jest osłabiane i niszczone przez różne niezdrowe nawyki. Należy do nich m.in. jedzenie słodyczy i picie słodzonych napojów. Czekolada, chipsy i ciastka prze to, że mają miękką konsystencję, łatwo wchodzą w przestrzenie między zębami, które są idealnym środowiskiem do rozwoju próchnicy. Z kolei słodzone napoje zaburzają równowagę pH w jamie ustnej i zmieniają jego odczyn na bardziej kwaśny. Kwas osłabia szkliwo zębów i tym samym czyni je mniej odpornymi na próchnicę. Zęby są osłabiane także przez czynniki zdrowotne. U osób ze zgagą i refluksem żołądkowym zęby są szczególnie narażone na działanie kwasów żołądkowych, które przy tych chorobach często trafiają do przełyku i jamy ustnej. Paradoksalnie, nadmierne szczotkowanie zębów prowadzi do ich osłabienia. Jeśli mocno dociskamy szczoteczkę podczas mycia zębów, ściera ona szkliwo i uszkadza dziąsła, a to może powodować stany zapalne.
Co wzmacnia zęby?
Odpowiednia dieta może wzmocnić zęby i zmniejszyć ryzyko próchnicy. Warto włączyć do jadłospisu ryby, które zawierają wapń w towarzystwie fosforu i witaminy D, które są niezbędne do tego, aby organizm wchłonął jak najwięcej wapnia. Ten pierwiastek znajduje się głównie w ościach, dlatego warto jeść małe ryby w całości. W diecie nie może oczywiście zabraknąć podstawowego źródła wapnia, czyli jogurtów i serów. Najzdrowsze dla zębów są jogurty naturalne, które nie zawierają cukru. Jeśli chcemy uchronić się przed paradontozą, zacznijmy jeść brokuły. Są nie tylko świetnym źródłem żelaza, ale i koenzymu Q10, który bierze udział we wzmacnianiu odporności organizmu i kondycji dziąseł.
Jak prawidłowo dbać o zęby?
Poprawna higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Żeby możliwie najdokładniej usunąć płytkę nazębną, należy usuwać ją spomiędzy zębów co najmniej raz dziennie za pomocą nici dentystycznej. Osobom noszącym aparaty ortodontyczne zaleca się czyszczenie zębów za pomocą specjalnych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. Kto ma szczególnie stłoczone zęby, ten powinien dodatkowo czyścić zęby za pomocą irygatora – urządzenia w kształcie elektrycznej szczoteczki do zębów, które wypuszcza wodę pod dużym ciśnieniem. To dobra metoda na usunięcie resztek spomiędzy zębów. Co najmniej raz w roku powinno się poddać zabiegom higienizacji u dentysty. Należą do nich skaling, piaskowanie zębów oraz fluoryzacja.