Jak poprawić słuch?

Udostępnij:

Problemy ze słuchem dotyczą sporej części społeczeństwa. Często osoby cierpiące na takie przypadłości nie mają częstokroć świadomości tego. Sposobów na poprawienie słuchu jest wiele, i warto się przyjrzeć technikom, które mogłyby w tym pomóc.

Ubytek słuchu – niedosłuch i jego przyczyny

Słuch często pogarsza się stopniowo, dlatego jego osłabienie się może nam umknąć. Zaczyna się od poszczególnych dźwięków, zmian w wysokości (nie słyszymy na przykład pisków lub telefonu), by później zmieniać się tylko na gorsze. Przyczyny mogą być środowiskowe, a także zdrowotne. Wśród objawów można wyróżnić przede wszystkim:

Niedosłuch przewodzeniowy, a niedosłuch odbiorczy

Osoby zmagające się ze zmianami w słuchu i jego pogorszeniem powinny przede wszystkim zdiagnozować rodzaj niedosłuchu, z jakim mają do czynienia.

Pośród najpopularniejszych ubytków słuchu trzeba wyróżnić przede wszystkim dwa.

Pierwszy z nich to przewodzeniowy ubytek słuchu, w ramach którego dźwięki nie przedostają się do naszego ucha wewnętrznego. Przyczynami takiej sytuacji może być między innymi obecność płynu w uchu środkowym czy też zapalenie lub infekcja. Może także dojść do perforacji błony bębenkowej

Drugi równie popularny problem to niedosłuch odbiorczy, spowodowany uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Przestajemy wtedy dobrze odbierać cichsze dźwięki, choć te głośne nie stanowią już dla nas problemu. Takie zmiany mają źródło w różnego rodzaju chorobach, ale także w starzeniu się czy używaniu leków ototoksycznych. Rozwiązaniem na taką przypadłość będzie więc implant ślimakowy.

Trzecim rodzajem jest mieszany ubytek słuchu, który łączy w sobie problemy obu powyższych zespołów.

Jak walczyć z zaburzeniami słuchu?

Oprócz metod inwazyjnych, takich jak używanie aparatu słuchowego, warto też zadbać o odpowiedni tryb życia, który będzie zapobiegał pogarszaniu się sytuacji. Jedną z zalecanych czynności jest rozgrywka w karty bądź wykonywanie codziennych ćwiczeń mających ograniczyć objawy. Joga jest ciekawą odpowiedzią na takie problemy. Takie treningi mogą rozwiązać między innymi problemy z szumem w uszach, a także poprawić krążenie w organizmie zapobiegając dalszej deterioracji słuchu.

Dodatkowo, trzeba pamiętać o medytacji, która także, oprócz wartości relaksacyjnych, zapewnia większy dopływ krwi do mózgu. Na przykład wizyta w parku na sesję medytacyjną wystawi nasze uszu na odpoczynek i obcowanie z naturalnymi dźwiękami przyrody.

Oprócz ćwiczeń i medytacji, trzeba też pamiętać o bezpiecznym słuchaniu muzyki poprzez ograniczanie jej głośności. To ważne, by w trakcie odpoczynku nasze uszy nie musiały obcować z głośnymi dźwiękami, a także silnymi basami.

Ponadto, nie można zapominać o wizytach u lekarza w celu monitorowania i pilnowania słuchu. Dodatkowo, w naszym żywieniu trzeba zapewniać organizmowi odpowiednich składników odżywczych oraz witamin, takich jak: magnez, cynk, kwas foliowy czy karotenoidy. Oprócz poprawy krążenia zapewnią nam one także ochronę organizmu i słuchu. Ponadto, jeśli w pracy jesteśmy wystawieni na głośne warunki, nie bójmy się używać ochraniaczy czy zatyczek by zapobiegać głuchocie.

Poprzedni artykuł

Choroby pasożytnicze – przyczyny, objawy, leczenie

Następny artykuł

Kamica nerkowa – leczenie, objawy, dieta