Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Udostępnij:
dieta niemowlaka

Każda matka dochodzi do takiego etapu życia swojego maleństwa gdzie zastanawia się nad rozszerzeniem diety. Istnieje wiele teorii co może jeść niemowlę, a czego za wszelką cenę nie można mu podawać. Każdy rodzić chce dla swojego dziecka jak najlepiej więc zastanówmy się jak rozszerzyć dietę niemowlaka. Dieta niemowlaka powinna być rozszerzana stopniowo i najlepiej jakby miał nad nią kontrolę lekarz prowadzący dziecko od narodzin. Oczywiście powszechnie wiadomo że pierwszym posiłkiem noworodka powinno być mleko matki.

Żywienie dzieci w pierwszych miesiącach życia

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym i bezpiecznym sposobem karmienia dziecka. Zapewnia ono wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje dziecko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, jednocześnie zaspokajając głód i pragnienie. Pomaga także stworzyć więź miłosną między matką, a dzieckiem. Mleko matki ma wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Zawiera ono wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje dziecko przez pierwsze sześć miesięcy. Proces karmienia piersią rozwija szczękę. Zawiera również szereg czynników chroniących dziecko, podczas gdy ich układ odpornościowy wciąż się rozwija. Chroni ono przed alergiami. Pomaga uchronić dziecko przed chorobami, takimi jak cukrzyca czy rak. Mleko matki jest lekkostrawne dzięki czemu niemowlę nie ma zaparć lub biegunki . Korzyści z karmienia piersią można odczuć nawet w późniejszym życiu, zmniejsza ono ryzyko otyłości w dzieciństwie i później w życiu.

pierwszy posiłek niemowlaka

Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka?

Wprowadzenie do diety niemowlaka nowych składników może być kłopotliwe dla każdego rodzica. Zastanawiamy się kiedy powinniśmy to zrobić. Przyjmuje się że powinno się to zadziać około szóstego miesiąca życia dziecka. Mamy kilka wskazówek które pomogą zadecydować czy to odpowiedni moment by to zrobić. Dziecko jest prawdopodobnie gotowe by wypróbować nowe dania, gdy potrafi utrzymać głowę i siedzieć prosto w krzesełku, kiedy pokazuje znaczny przyrost masy ciała. Ważne jest też żeby mogło zamknąć usta wokół łyżeczki oraz czy potrafić przenosić jedzenie z przodu do tyłu ust. W wieku sześciu miesięcy mleko matki nadal stanowi bardzo istotne źródło pożywienia; ale już samo może nie wystarczyć. Warto podawać dziecku pierwsze pokarmy po karmieniu piersią lub między sesjami karmienia. Kiedy zaczynamy wprowadzać niemowlęciu nowe posiłki musimy zwrócić szczególną uwagę na jego reakcje. W tym momencie możemy zauważyć alergie lub inne reakcje na nowe dania.

Pierwszy niemleczny posiłek niemowlaka

Najlepiej by było żeby pierwszy niemleczny posiłek dziecka był podawany stopniowo. Kiedy Twoje dziecko ma sześć miesięcy, uczy się żuć. Pierwsze potrawy niemowlaka muszą być miękkie, by mogło je łatwo je przełknąć, dobrym pomysłem jest między innymi owsianka albo dobrze rozgniecione owoce lub warzywa. Nakarm swoje dziecko piersią, gdy zobaczysz, że daje oznaki, że nadal jest głodne, spróbuj podać mu nowy posiłek. Po umyciu rąk zacznij od podania dziecku od dwóch do trzech łyżeczek miękkiego jedzenia. W tym wieku jego żołądek jest mały, więc wystarczy mała ilości posiłku. Smak nowego jedzenia może zaskoczyć dziecko. Daj mu czas, aby przyzwyczaiło się do tych nowych konsystencji i smaków. Bądź cierpliwy i nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Dieta niemowlaka musi być rozszerzana rozważnie i bez pośpiechu.

przepisy dla niemowlaka

Co po kolei wprowadzać do diety niemowlaka?

Nie ma ustalonego z góry planu co po kolei powinno podawać dziecku do jedzenia, powinno się jednak zachwalając kilka istotnych zasad. Pierwszymi posiłkami powinny to być głownie owocowe lub warzywne pure, między innymi z banana czy brzoskwiń albo z gotowanych marchewek lub słodkich ziemniaków. Można wprowadzić gotowane mięso również w formie papki takie jak kurczak, wieprzowina, wołowina. Kolejne powinny być małe ilości niesłodzonego jogurtu. Warto wdrożyć również rośliny strączkowe takie jak fasola, ciecierzyca, groszek czy soczewica. Zboża, które są bogate w żelazo głównie owies czy jęczmień. Wprowadzaj nowe potrawy pojedynczo. Zaczekaj dwa lub trzy dni, jeśli to możliwe, przed zaoferowaniem kolejnego nowego jedzenia. Dobrym pomysłem jest również zapisanie pokarmów, które podano dziecku. Jeśli wystąpi niepożądana reakcja, dziennik żywności ułatwi wskazanie przyczyny.

Przykładowe przepisy dla niemowlaka

Dieta niemowlaka jest niezwykle prosta do przygotowania w domu ponieważ na początku dziecko nie może jeść przyprawionych potraw. Papka z jarzyn to idealny pomysł na pierwsze danie dla Twojego dziecka. Potrzebne Ci składniki to:

  • garść mrożonej włoszczyzny
  • marchewka
  • ziemniak
  • łyżeczka masła
  • 100 ml wody

Sposób przygotowania: ziemniaka i marchewkę umyj, obierz i drobno pokrój. W garnku zagotuj wodę. Na wrzątek wrzuć warzywa i gotuj do ich miękkości. Do warzywnego wywaru dodaj masło. Całość zmiksuj by nie pozostały żadne grudki. Można podać posiłek dziecku po przestudzeniu.

Poprzedni artykuł

Menopauza (klimakterium) – objawy,w jakim wieku?

Następny artykuł

Powolne jedzenie zapewnia uczucie sytości