Jak się przygotować do badania moczu?

Udostępnij:

Badanie moczu to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Dzięki niemu możemy wiele dowiedzieć się na temat stanu naszego zdrowia oraz tego jak organizm znosi trwające akurat leczenie. Prawidłowe przygotowanie się do badania jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy jego wyniki będą wiarygodne.

Pojemnik na mocz i przygotowanie do oddania próbki

Pamiętajmy – mocz do badania oddaje się tylko i wyłącznie do jałowego pojemnika! Nie do słoika, butelki czy innych pojemników, które zawierają w sobie różne bakterie, te mogą zafałszować wyniki badania. Pojemnik na mocz można kupić w aptece w bardziej i mniej sterylnej wersji. Pierwsza to kubeczek zapakowany w foliową torebkę, a druga to sam kubeczek. Trzeba pamiętać o tym, że absolutnie nie wolno dotykać ścianek kubka. Zakrętkę odkręcamy i kładziemy spodem do góry. Przed oddaniem moczu bardzo dokładnie myjemy ręce oraz ujście cewki moczowej. Te miejsca pełne są drobnoustrojów, które utrudnią rzetelne badanie.

Ile moczu potrzeba do badania?

To zależy od tego czy przeprowadzamy badanie ogólne czy posiew. Zwyczajowo do badania potrzebna jest ilość moczu wypełniająca pojemnik do połowy, natomiast dokładną ilość określa laboratorium, w którym przeprowadzamy badanie.

Ile może stać mocz do badania?

Przy tym badaniu bardzo ważny jest czas. Pobraną próbkę należy dostarczyć do laboratorium w ciągu dwóch godzin od pobrania. Po tym czasie pobrany mocz nie nadaje się już do badania. Wynika to z faktu, że po dwóch godzinach bakterie zaczynają się bardzo szybko rozmnażać i zanieczyszczają próbkę, w konsekwencji czego wynik badania będzie niewiarygodny. Jeżeli nie będziemy stosować się do tych zasad, to wyniki będą zafałszowane, co poskutkuje błędną diagnozą stanu naszego zdrowia i niepoprawnie dobranym leczeniem lub jego brakiem. Nie mówiąc już o tym, że badanie trzeba będzie powtórzyć, a to generuje dodatkowe koszty.

Jak pobrać mocz na posiew?

Przed rozpoczęciem pobrania konieczne jest umycie rąk i ujścia cewki moczowej. Mocz do badań pobiera się rano, od razu po obudzeniu. Do pojemnika oddajemy mocz ze „środkowego strumienia”. Co to znaczy? Pierwszą część moczu należy oddać do toalety, ponieważ zawiera ona drobnoustroje, które zafałszują wynik badania. Następnie oddajemy do pojemnika około 5-10 ml moczu, a pozostałą część do toalety. Kubeczek szczelnie zamykamy i podpisujemy go. Należy podać swoje imię, nazwisko, datę oraz godzinę pobrania. Jak najszybciej dostarczamy próbkę do najbliższego laboratorium – po dwóch godzinach pobrany mocz nie nadaje się już do badania. Jeżeli nie możemy dostać się do punktu badań w ciągu dwóch godzin, to można wsadzić pojemnik do lodówki – wydłuży to czas do 3 godzin. W sytuacji, gdy oddanie pobranego moczu do badania w tym samym dniu jest niemożliwe, to w aptece dostępne są specjalne zestawy z podłożem transportowo-wzrostowym. W takim pojemniku próbka wytrzyma 24 godziny do badania.

Poprzedni artykuł

Trichoskopia – co to jest?

Następny artykuł

Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy jest bezpieczne?