Krioterapia – sposób na “drugą młodość”?

Udostępnij:

Coraz częściej ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, można zdecydować się na różne zabiegi. Jednym z ciekawszych sposobów pozwalającym odczuć pozytywne korzyści zdrowotne oraz uzyskać lepszy wygląd skóry jest krioterapia.

Na czym polega krioterapia?

Jest to zabieg, który polega na leczeniu zimnem. Mogą się mu poddać zarówno osoby chore (na przykład na reumatoidalne zapalenie stawów lub nerwobóle), jak i zdrowe (często z tego zabiegu korzystają sportowcy). Możliwe są dwie formy krioterapii – zabieg w kriokomorze lub leczenie miejscowe. W zależności od tego, na jaką formę zdecyduje się dany pacjent, zabieg będzie wyglądać inaczej. Jeżeli leczenie będzie przebiegać w kriokomorze, pacjent wejdzie na kilka sekund do specjalnej komory, w której temperatura przeważnie wynosi od minus stu dziesięciu aż do nawet minus stu sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Jeśli natomiast pacjent zdecyduje się na krioterapię miejscową, poszczególne części ciała będą schładzane za pomocą specjalnych narzędzi i przyrządów. Zazwyczaj w czasie zabiegu wykorzystuje się pozytywne właściwości ciekłego azotu. Nie należy się jednak przejmować – oba rodzaje krioterapii wykonywane są przez specjalistów, więc obawianie się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo zabiegu nie jest zasadne. 

 Ile kosztuje krioteriapia?

Cena zabiegu zależy przede wszystkim od tego, na który z rodzajów krioterapii zdecyduje się pacjent. Jak można się domyślić, obniżanie temperatury poszczególnych części ciała będzie sporo tańsze niż zabieg w kriokomorze. Krioterapia miejscowa zazwyczaj kosztuje poniżej dwudziestu złotych za jeden zabieg, natomiast cena jednego wejścia do kriokomory często oscyluje w okolicach mniej więcej dwudziestu pięciu złotych. Biorąc pod uwagę zdrowotne korzyści tej formy leczenia, wydaje się, że krioterapia jest dość atrakcyjna cenowo.

Efekty po stosowaniu krioterapii

W zależności od tego, czy zabiegowi poddaje się osoba chora czy zdrowa, efekty będą się trochę różnić. Nie ulega jednak wątpliwości, że do największych zalet tej formy leczenia należy pozytywny wpływ na układ immunologiczny, co skutkuje lepszą odpornością pacjenta. W jaki sposób się to dzieje? Organizm, nagle odczuwając bardzo niską temperaturę, broni się – zwężają się wówczas naczynia krwionośne i przemiana materii spowalnia się. Następnie naczynia krwionośne znacząco się rozszerzają. Dzięki temu organizm człowieka jest lepiej dotleniony, znajdujące się w nim substancje odżywcze zaczynają lepiej krążyć, a mięśnie rozluźniają się i w rezultacie stają się bardziej odporne na wysiłek. Skóra napina się i ujędrnia. Dzięki tym właściwościom krioterapia może znacząco wpłynąć na stan zdrowia człowieka i sprawić, że pacjent (lub pacjentka) nie tylko będzie czuć się lepiej, ale także zyska piękny wygląd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi (warto pamiętać, że istnieją przeciwskazania do stosowania krioterapii!) spowodują uczucie odzyskania sił witalnych i sprawią, że człowiek poczuje się młodziej.

Poprzedni artykuł

Jak poprawić higienę zębów?

Następny artykuł

Rak piersi nie lubi przypraw