Morfologia – kilka słów o krwi człowieka

Udostępnij:

Na czym polega badanie krwi?

Badanie krwi polega przede wszystkim na pobraniu jej z żyły. Następnie jest ona umieszczana w próbce i poddawana badaniom. Podczas badania, które obecnie jest wykonywane przez automatyczny analizator, weryfikuje się między innymi stężenie hemoglobiny czy też liczbę ciałek białych oraz czerwonych.

Dzięki badaniu krwi można zweryfikować również jaki jest poziom cholesterolu, żelaza itp. Na kartce będącej wydrukiem analizy, znajduje się mnóstwo przebadanych wartości, a obok można zobaczyć ich prawidłową wartość, zawartą w widełkach od – do. Przeanalizowanie takiego wyniku jest proste i możliwe dla każdego pacjenta. Szybko można zatem zweryfikować czy wszystkie wartości są w normie, czy nie ma jakichś braków itp. Gdy natomiast one występują, wówczas lekarz wie również w jakim kierunku powinno zmierzać leczenie i jakie badania w następnej kolejności muszą zostać wykonane.

Czym są leukocyty?

Leukocyty są to innymi słowy białe ciałka. Ze względu na brak zawartości hemoglobiny, nie posiadają one zabarwienia. Głównie powstają one w szpiku, ale niektóre również w grasicy, śledzionie oraz węzłach chłonnych. Jest ich mniej niż erytrocytów, jednak są bardzo zróżnicowane. Wyróżnić możemy trzy ich główne rodzaje, a mianowicie limfocyty, granulocyty oraz monocyty. Każdy z tych rodzajów pełni inną funkcję. Ogólnie rzecz ujmując leukocyty są jednak odpowiedzialne za wytwarzanie przeciwciał, wzmacnianie odporności, niszczenie mikrobów. Chronią one przed atakiem ze strony wirusów, bakterii czy też grzybów.

Gdy morfologia wskazuje na zbyt dużą ilość leukocytów we krwi, wówczas może wskazywać to na jakiś stan zapalny. Znaczne odbieganie od normy może sugerować również białaczkę. W celu potwierdzenia takich założeń, wykonywane są jednak dodatkowe badania.

Ile krwi znajduje się w organizmie człowieka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile krwi faktycznie znajduje się w organizmie człowieka. Jest jej natomiast aż 5 litrów. Za co odpowiada ogólnie krew? Między innymi za odżywianie narządów. Wypełnione nią naczynia krwionośne, odżywiają również tkanki i niejako napędzają całe ciało. W krwi zawarte jest tak naprawdę wszystko, co niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Dlatego też na podstawie jej badania, tak szybko można odkryć różnego rodzaju nieprawidłowości. We krwi znajduje się mnóstwo różnorodnych komórek, które samoczynnie się również odradzają. Każda z tych komórek jednak pełni odmienną funkcję co sprawia, że krew i jej dokładne poznanie, od lat przyświeca wielu lekarzom.

Regularne wykonywania morfologii, może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia. Obecnie zaleca się, by takie badanie było wykonywane co rok. Dzięki temu na bieżąco można weryfikować zachodzące zmiany.

Poprzedni artykuł

Rak piersi nie lubi przypraw

Następny artykuł

Guzki Heberdena i Boucharda na palcach – czym są i jak się objawiają?