Wszyscy wiedzą, że alkohol w ciąży jest bezwzględnie zabroniony. Rosnąca popularność piw bezalkoholowych i napojów z dodatkiem takiego piwa budzi wątpliwości wśród ciężarnych. Mogę to wypić, skoro producent zapewnia, że nie zawiera alkoholu? Jednak piwo to piwo. Czy picie piwa bezalkoholowego w ciąży jest bezpieczne? Odpowiadamy.
Jak alkohol wpływa na rozwój płodu
Spis treści
Alkohol jest powodem nieodwracalnych uszkodzeń uszkodzeń płodu. Dzieje się tak, ponieważ łożysko nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed alkoholem, a rozwijający się organizm dziecka nie posiada jeszcze mechanizmów potrzebnych do obrony przed trucizną.
Pierwszy trymestr: dysfunkcje układu nerwowego, powstawanie wad rozwojowych (deformacje, wady serca i wątroby) oraz ryzyko poronienia
Drugi trymestr: pogłębienie deformacji i uszkodzenia układu nerwowego. Ryzyko poronienia nadal istnieje.
Trzeci trymestr: nasilenie i utrwalenie zmian powstałych w ośrodkowym układzie nerwowym. Zaburzenia rozwoju mózgu, wzroku i słuchu oraz możliwość przedwczesnego porodu.
Czy w piwie bezalkoholowym naprawdę nie ma alkoholu?
Nazwa „piwo bezalkoholowe” marketingowo jest bardzo atrakcyjna, jednak rzeczywistość jest taka, że taki rodzaj piwa zawiera alkohol. Są to śladowe ilości, ale mogą zagrozić rozwojowi płodu i dlatego nawet takiego piwa nie wolno pić w ciąży.
Prawo określa mianem „bezalkoholowy” wszystkie trunki, których zawartość alkoholu wynosi maksymalnie 0,5 procent. Jest to spowodowane tym, że aby piwo zachowało swój charakterystyczny smak, niezbędna jest choćby minimalna ilość alkoholu. W procesie produkcji tego napoju przerywa się fermentację wcześniej niż w przypadku tradycyjnych piw, właśnie po to, by nie wytworzył się alkohol. Jednak zawsze takie piwo zawiera jego śladowe ilości, które są groźne dla płodu. Nawet kierowcom odradza się picie piwa bezalkoholowego przed jazdą, ponieważ często u osoby, która wypiła takie piwo alkomaty wykrywają alkohol w wydychanym powietrzu. Uwaga na wina bezalkoholowe – zawierają one aż 0,4% alkoholu, który jest bardzo szkodliwy dla płodu.
Skutki picia alkoholu w ciąży
Konsekwencje picia alkoholu w ciąży są fatalne i ich świadomość powinna skutecznie zniechęcić ciężarne do picia. Do następstw picia w ciąży zaliczamy:
- alkoholowy zespół płodowy (FAS)
- uszkodzenia mózgu
- uszkodzenia nerek
- opóźnienie umysłowe
- opóźnienia rozwojowe
- deformacje twarzy
- zaburzenia koncentracji
- niską inteligencję
- niską masę ciała przy narodzinach
- zespół ADHD
- przedwczesny poród
- poronienie
Najczęściej problem trwałych zaburzeń umysłowych, rozwojowych i fizycznych dotyczy dzieci kobiet uzależnionych od alkoholu, które nawet w ciąży nie potrafiły odmówić sobie drinka. Według lekarzy najbardziej szkodliwe dla płodu jest okresowe picie alkoholu w bardzo dużych ilościach oraz stałe przyjmowanie alkoholu w niewielkich ilościach przez cały okres ciąży.