Pocenie nocne – przyczyny i objawy, których nie można bagatelizować

Udostępnij:

Oczywiście, każdemu czasem może być gorąco w nocy. Co jednak, jeśli dzieje się to regularnie? Czy może to być oznaka jakichś problemów zdrowotnych?

Nadmierne pocenie się w nocy – przyczyny

Z pewnością warto przyglądać się sygnałom wysyłanym nam przez własne ciało. Jeśli nie cierpimy na nadmierną potliwość za dnia, a później budzimy się po nocy cali mokrzy, to warto się temu przyjrzeć. Jeśli często musimy zmieniać pościel, bo było nam tak gorąco, to warto sobie zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje. Przede wszystkim, jedna z przyczyn może być zupełnie banalna: może korzystamy ze zbyt grubej kołdry? Jeśli sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, to warto się temu przyjrzeć pod bardziej medycznym kątem.

Aktywność człowieka w nocy jest ograniczona – dlaczego więc musiałby się pocić i dokonywać przez to procesu termoregulacji? Zwłaszcza nagłe nasilenie się potliwości będzie zastanawiające. Dobrze też tego nie bagatelizować, i w razie wszelkich podejrzeń udać się na konsultacje lekarskie.

Przyczyny mogą być tak naprawdę wielorakie: od infekcji wirusowych, poprzez niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy aż po pojawienie się nowotworu. Oczywiście tych rzeczy nie da się zdiagnozować samemu, dlatego tak bardzo polecamy wyprawę do osób wykwalifikowanych.

Nocne poty – jak z nimi walczyć

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie jest źródło problemu. Jak wspomniano powyżej, przyczyn jest mnóstwo, a same nocne poty mogą być objawem jakiegoś bardziej złożonego kłopotu. Trzeba mieć to na uwadze przy planowaniu leczenia. Co ważne, nadmierna potliwość może mieć często podłoże psychiczne. Zbyt duży stres czy brak snu skutkować będą właśnie zwiększonym wydzielaniem potu przez organizm. W końcu, menopauza ze swoimi słynnymi „uderzeniami ciepła” może rzutować na to, jak nasze ciało radzi sobie z potem. Z pewnymi procesami w organizmie po prostu lepiej nie walczyć zbyt usilnie. Oczywiście, dyskomfort związany z budzeniem się zlanym potem jest duży. Trzeba wtedy zmieniać pościel, i spędzać więcej czasu rano na higienę. Ale może należy się z tym po prostu pogodzić? A na pewno dobrze pójść zwyczajnie do lekarza i wspólnie z nim poszukać trafnej diagnozy. Jak już wspominaliśmy – to problem złożony, więc może przy okazji odkrycia źródła problemu dowiemy się o jakimś innym, poważniejszym problemie zdrowotnym. Dlatego lepiej pocenia w nocy nie ignorować.

Czy istnieją tabletki na pocenie się w nocy?

Odpowiedź będzie w zasadzie podobna jak wcześniej: powodów, dla których nasze ciało się przegrzewa w nocy może być mnóstwo. Leczenie tego musi być prowadzone w sposób rozsądny. Same tabletki na nadpotliwość mogą być rozwiązaniem krótkoterminowym. Ale ważnym jest to, żeby mieć świadomość najważniejszej rzeczy. Tego typu leki leczą objawy, a nie przyczyny. Jeśli uniemożliwimy wydalanie ciepła przez organizm, to może to doprowadzić do jego przegrzania. A więc z deszczu pod rynnę. Zaburzyć to może także gospodarkę wodno-elektrolitową, osłabić nasz organizm i wypłukać go z przydatnych minerałów i składników.

Poprzedni artykuł

Hashimoto – choroba XXI wieku

Następny artykuł

Nieregularne miesiączki – jak przebiega prawidłowy cykl miesiączkowy