Powolne jedzenie zapewnia uczucie sytości

Udostępnij:
senność po jedzeniu

Osiągnięcie sytości ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej wagi lub zrzucenia nadmiernych kilogramów. Jeśli twoje posiłki sprawiają, że nie czujesz się najedzony lub ciągle jesteś niezadowolony i sięgasz po dodatkowe przekąski, które zaspokajają twoje potrzeby, po czym czujesz się przejedzony i ociężały. Prawdopodobnie w takiej sytuacji zjadłeś posiłek za szybko i twój brzuch nie zdążył dać znać mózgowi że jest już najedzony. Według naukowców, mózg każdego człowieka potrzebuje mniej więcej 20 minut, aby dotarł do niego sygnał, że organizm już nie jest już wystarczająco nasycony. W ten sposób dodajesz więcej kalorii do swojej diety co w konsekwencji spowoduje przyrost wagi i nieprzyjemne uczucie ciężkości.

Skąd się bierze uczucie pełności w brzuchu?

Uczucie pełności i ciężkości w brzuch jest powszechnie występującą dolegliwością, towarzyszącą nam po jedzeniu. Występuje ona u osób w każdym wieku, u dzieci, dorosłych i osób starszych. Często kojarzymy to z niestrawnością lecz nie zawsze to ona powoduje uczucie pełności. Więcej niż u 25% Polskiej populacji występuje niestrawność pojawiająca się w trakcie lub po posiłkach. Potencjalne przyczyny ciężkości żołądka mogą spowodowane być twoje nawyki żywieniowe. Prawdopodobnie jesz zbyt dużo i zbyt szybko, a dodatkowo zbyt często. Jedzenie tłustych lub mocno przyprawionych potraw oraz pokarmów trudnych do strawienia powoduje uczucie ciężkości. Najbardziej dokucza nam to uczucie wieczorem, po całym dniu nie poprawnego sposobu jedzenia co powoduje, że mamy problemy z zaśnięciem i regeneracją sił na następny dzień.

uczucie pełności w brzuchu

Jak jeść, by się najeść?

Możesz wdrożyć odpowiednie nawyki żywieniowe i zmienić sposób jedzenia by po pierwsze uniknąć złego samopoczucia, po drugie utrzymać zdrową wagę. Skupiając się na nasyceniu każdym posiłkiem, możesz cieszyć się jedzeniem, czuć się zadowolonym przez kilka godzin po posiłku i unikać nadmiernego jedzenia, które sprawia że czujesz się ciężko. Oto kilka wskazówek które możesz zastosować w swoim życiu. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w białko. Udowodniono, że pokarmy wysokobiałkowe pomagają czuć się pełnym i pozostać w tym stanie na dłużej. Jedzenie chudego białka, takiego jak wołowina, ryby i kurczak, może zapobiec przejadaniu się. Kolejnym dobrym sposobem jest spożycie przystawki przed daniem głównym. Zacznij swój posiłek od zupy lub sałatki. Zmniejszysz to głód przed głównym daniem, co pozwoli ci zmniejszyć porcje. Włącz do swoich posiłków żywność o niskiej gęstości, oznacza to, że będziesz jadł sycące, bogate w składniki odżywcze pokarmy o mniejszej liczbie kalorii. Spożywanie błonnika w posiłkach to następna rada by czuć się sytym po posiłku, a nie przejedzonym. Niektóre przyprawy również spowodują że twoje poczucie najedzenia będzie się dłużej utrzymywać. Najważniejszą rzeczą jest by spożywać posiłki powoli by dać możliwość mózgowy odebrać sygnały od organizmu że już jesteśmy najedzeni.

Poprzedni artykuł

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Następny artykuł

Jak palenie w ciąży szkodzi dziecku?