Specjalistyczne badania skóry głowy i kondycji włosów, wykonywane odpowiednim sprzętem, który jest w stanie wykryć choroby naskórka, stany zapalne i stan cebulek. To nieinwazyjna metoda, która pozwala na wykrycie wszelkich zmian skórnych na głowie. Lekarz trycholog z pomocą wideodermaskopu przyłożonego do skóry głowy wykonuje badanie. Co raz więcej ludzi na świecie zaczyna mieć problemy ze skórą głowy, dlatego takiego typu badanie często jest konieczne i pomaga w dalszym leczeniu.
Trichoskopia – zalety
Spis treści
Zabieg wykonany przez trychologa jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny. Nie wymaga również żadnych dodatkowych przygotowań, jedynym zaleceniem jest umycie włosów dzień przed udaniem się do lekarza. Kolejną zaletą badanie jest możliwość dokładnego śledzeni postępów w terapii, dermaskop wykonuje zdjęcia skóry głowy, które możemy archiwizować. Zestawiać je z wcześniejszymi i wyciągać odpowiednie wnioski.
Badania trychologiczne – wskazania
Jeśli zauważalne są jakiekolwiek zmiany skórne na głowie bądź znaczne pogorszenie się kondycji włosa, warto udać się na konsultacje do trychologa. Specjalista następnie zaleci dalszy przebieg działania.
Do rodzaju schorzeń, które możne zbadać trycholog zaliczyć warto:
- nadmierne wypadanie włosów,
- łysienie plackowate,
- niepokojące zmiany w strukturze włosów,
- choroby owłosionej skóry głowy,
- częste przetłuszczanie się włosów.
Wszelkie niepokojące zmiany w okolicach głowy, włosów warto uważnie obserwować i badać.
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Wizyta u trychologa jest w stu procentach bezbolesna, pacjent nie odczuwa żadnego bólu czy ukłucia. Za pomocą mikro kamery lekarz bada cebulki włosów oraz stan skóry głowy. Określa czy nie wydziela się zbyt dużo łoju, który może powodować niektóre choroby skórne. Ważnym elementem jest wywiad, rozmowa ze specjalistą o wszelkich niepokojących zmianach, jakie zauważamy. Dzięki tym dwóm etapom lekarz jest w stanie określić, z jakim problemem mamy do czynienia. Często problem suchych włosów nie wynika z przesuszonej skóry głowy, wręcz odwrotnie. Problemem okazuje się nagromadzenie łoju, czyli zbyt tłustej warstwy, która powoduje odwrotne rezultaty. Kosmetyki pielęgnacyjne nie są w stanie zwalczyć problemu, w takich stacjach trzeba działać od wewnątrz. Zastosować odpowiednią kurację pod okiem trychologa.
Choroby skóry głowy to złożony temat, na pierwszy rzut oka może wydawać się dość prosty, ale niestety jest zupełnie inaczej. To często głębszy problem, który uwidacznia się jedynie w postaci wypadania włosów czy łupieżu. Dlatego tak ważna role odgrywają specjaliści, którzy podchodzą do leczenia wieloetapowo i skutecznie.