Żurawina i jej właściwości antyrakowe

Udostępnij:
żurawina właściwości

Żurawina obecnie uważana jest za jedną z najbardziej zdrowych owoców na świecie. Ma ona w sobie naprawdę wiele wartości odżywczych, które pozytywnie mogą wpływać na nasze zdrowie. Żurawina naturalnie rośnie na terenach wilgotnych, ale obecnie można ją także uprawiać w naszych ogródkach. Największą uprawę tego krzewu możemy zaobserwować w Kanadzie i USA, ale także w Północnej Azji oraz w Polsce. Wyróżniamy dwa gatunki żurawiny: żurawinę błotną i żurawinę wielkoowocową (tzw. amerykańską).

Żurawina – właściwości lecznicze

Żurawina zawiera w sobie bardzo wiele drogocennych składników, które bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie. Żurawina zawiera w sobie silne przeciwutleniacze oraz cukry. Obfituje ona także w wiele różnych witamin, takich jak witamina C, witaminy B1 i B2, witaminę E, kwas foliowy. Znajdziemy w niej również minerały (potas, sód, fosfor, żelazo, wapń), a także kwas cytrynowy i jabłkowy. Te wszystkie składniki sprawiają, że żurawina nazywana jest lekiem przyszłości, choć już teraz coraz częściej korzysta się z jej zdrowotnych właściwości.

Dowiedziono naukowo, że żurawina ma właściwości antyrakowe. Dzieje się tak, dzięki bardzo silnym przeciwutleniaczom (procyjanidynie), jakie zawiera w sobie ten owoc. Te przeciwutleniacze chronią nasze komórki przed wolnymi rodnikami, co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Okazało się również, że pewne związki zawarte w owocach żurawiny, wpływają na zwolnienie procesu podziału komórek rakowych, a także wspierają organizm przy chemioterapii. Daje to duże szanse na możliwość wsparcia leczenia nowotworów żurawiną.

Najbardziej popularną właściwością zdrowotną żurawiny jest leczenie infekcji dróg moczowych. Owoc ten wpływa dezynfekująco na drogi moczowe, gdyż zawarte w nim utleniacze (szczególnie procyjanidyna i fruktoza) nie pozwalają na osiadanie bakterii na ściankach nabłonka pęcherza i dróg moczowych. Co więcej, hamują ich rozwój w tym miejscu.

Kolejną prozdrowotną właściwością żurawiny jest jej grzybobójcze działanie. Jak widzimy, ten owoc, przeszkadza nie tylko w rozwoju bakterii w naszym organizmie, ale także grzybów. Oznacza to, że zażywanie żurawiny pozwala nam unikać zakażenia grzybicą.

Następną właściwością żurawiny jest jej pozytywny wpływ na nasz układ krążenia oraz serce. Dzieje się tak dzięki zawartości flawonoidów, które zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej, zmniejszają ciśnienie krwi, podnoszą poziom “dobrego” cholesterolu.

żurawina przeciwwskazania

Żurawina pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, sprzyja także właściwej przemianie materii. Naukowcy dowiedli, że żurawina może spełniać ogromną funkcję w profilaktyce chorób wrzodowych układu pokarmowego. A wszystko to dlatego, że aktywne substancje zawarte w tych owocach, nie pozwalają bakteriom Helicobacter pylori osiadać na ściankach układu pokarmowego. Bakteria ta jest główną przyczyną zachorowań na wrzody. Ponadto, żurawina reguluje przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn.

Żurawina świetnie wpływa także na nasz mózg. Chroni go i spowalnia starzenie się komórek mózgowych. Co wpływa na zahamowanie zachorowań na Parkinsona czy Alzheimera. Wynika to z kolejnego pozytywnego działania silnych przeciwutleniaczy.

Żurawina – przeciwwskazania

Mimo wielu prozdrowotnych właściwości, jakie posiada żurawina, możemy znaleźć także jej negatywne działanie. Nie każdy może i powinien zażywać żurawinę. Żurawina zawiera w sobie także szczawiany, które nie powinny być dostarczane do organizmu przez osoby chore na kamicę nerkową czy osteoporozę. Ponadto, spożywanie zbyt dużych ilości żurawiny może mieć na nas wpływ przeczyszczający i wypłukiwać z naszego organizmu składniki mineralne.

Żurawina – jak jeść

Żurawina jest obecnie bardzo popularna, dzięki czemu możemy ją jeść w różnej formie i pod różnymi postaciami. Dostępnych jest wiele produktów, w których zawarta jest żurawina. Najzdrowszą postacią żurawiny są świeże owoce, które zachowują najwięcej właściwości. Znajdziemy także żurawinę suszoną, mrożoną, czy w formie: konfitur, herbaty, soków, nalewek. Z soku ze świeżych owoców żurawiny produkuje się wiele różnych preparatów, które możemy dostać w aptece czy sklepie zielarskim. Żurawina używana jest także jako dodatek do mięs, ciast.

Poprzedni artykuł

Depresja poporodowa – czym jest i jakie ma objawy?

Następny artykuł

Wysoka temperatura w pracy – jak sobie z nią radzić?