Czym jest mgła mózgowa?

Udostępnij:

Określeniem mgła mózgowa tak naprawdę nazwano zespół objawów neurologicznych, znane jest również jako pojęcie z języka angielskiego – brain fog. Może wystąpić u osób w każdym wieku, które przebyły różne schorzenia. Jest więc wynikiem pewnych przebytych chorób. Sama nie stanowi żadnej jednostki chorobowej, a jedynie określa pewne objawy. Według wielu badaczy mgła mózgowa jest najczęściej objawem CFS, czyli Zespołu Chronicznego Zmęczenia.

Mgła mózgowa jest konsekwencją zaburzenia działania neuroprzekaźników, np. serotoniny czy dopaminy. To one odpowiadają za prowadzenie sygnałów między komórkami. Stres, zbyt mała liczba godzin snu czy odwodnienie i zła dieta mogą doprowadzić do zaburzenia pracy części układu nerwowego.

Główne objawy mgły mózgowej

Mgła mózgowa to stan przejściowy, jednak bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać swoje objawy. Nieprawidłowe działanie układu nerwowego zdarza nawet u 35% chorych pacjentów. Jakie objawy świadczą o doznaniu mgły mózgowej?

  • przewlekłe zmęczenie
  • kłopoty z koncentracją
  • trudności z zapamiętywaniem lub zapominanie
  • negatywne nastawienie do życia
  • dezorientacja
  • bóle mięśni i stawów
  • nagłe zmiany nastroju

Pacjenci, którzy mają ten stan za sobą, opisują go jako „błądzenie we mgle” lub pewnego rodzaju „zaćmienie umysłu”.

Mgła mózgowa po koronawirusie

Mgła mózgowa może pojawić się nawet 2-3 miesiące po przebytym zakażeniu wirusem SARS-COV-2. Jeżeli organizm źle zniósł przebytą chorobę, oprócz osłabienia czy zaburzeń świadomości i omdleń, może pojawić się właśnie przejściowa mgła umysłowa. Są na nią narażeni szczególnie pacjenci, którzy przebyli udar, urazy mózgu oraz cierpiący na chorobę Alzheimera.

Lekarze mówią, że brain fog jest konsekwencją stanu zapalnego, czyli tzw. burzy cytokinowej, które występuje w przypadku zachorowania na COVID-19. To nadmierna aktywność układu immunologicznego. Możliwe, że jest również wynikiem ataku wirusa na tkanki, co prowadzi m.in. do nadkrzepliwości krwi.

Jeżeli mgła mózgowa jest wynikiem przebytego zakażenia koronawirusem, mówi się o występowaniu mgły covidowej.

Jak radzić sobie z mgłą mózgową?

Najlepszym sposobem na pozbycie się mgły mózgowej jest wypoczynek oraz zmiana diety na bogatą w owoce, warzywa, kwasy omega-2 oraz witaminy z grupy B. Problemy z układem nerwowym są bardziej prawdopodobne w przypadku otyłości i nadwagi. Warto także zwiększyć aktywność fizyczną szczególnie na świeżym powietrzu. Zrzucenie kilku kilogramów z pewnością lepiej wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim trzeba skupić się na wyeliminowanie niedoboru snu. Powinno się spać 6-9 godzin w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza, aby sen był jak najlepszej jakości.

Nie bez powodu lekarze alarmują również o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz unikaniu sytuacji stresowych. Jeżeli objawy będą utrzymywały się przez długi czas, trzeba będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarskiej, psychologicznej lub terapeutycznej.

Warto pamiętać o tym, żeby nie wprowadzać wszystkich zmian jednocześnie. Kluczem do sukces są zmiany wprowadzane stopniowo oraz systematyczne działanie. Najlepiej zaplanować, że co tydzień w stylu życia pojawi się jedna z powyższych rad.

  Następny artykuł

Bóle migrenowe – jaki im zaradzić?