Na czym polega antykoncepcja awaryjna ?

Udostępnij:

Zażycie tabletki „dzień po” to tak zwana antykoncepcja awaryjna, stosowana przez kobiety. Podczas współżycia seksualnego mogą się wydarzyć pewne komplikacje związane przykładowo z pęknięta prezerwatywą lub pominięciem tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, a nie chcemy zachodzić w ciąże, można sięgnąć po pomoc w postaci antykoncepcji awaryjnej.

Czym jest antykoncepcja po ?

W dzisiejszych czasach medycyna poszła znacząco do przodu, mamy większy wpływ na planowanie rodziny niż kiedyś. Pomocna w tym jest antykoncepcja, czyli zabiegi, tabletki lub prezerwatywy, które zapobiegają zapłodnieniu.

Popularność zyskuje również antykoncepcja po, czyli działania, które możemy wykonać zaraz po ewentualnym zapłodnieniu. Do nich zaliczyć możemy tabletki „dzień po”, które hamują proces owulacji, nie dopuszczają plemników do komórki jajowej. Wedle ustawy z 2017 roku tabletki musi wypisać nam lekarz, nie kupimy nich w aptece bez recepty.
Należy ją przyjąć do 72 godzin od stosunku, lek spowalnia transport jajeczka do macicy, który podczas tej drogi obumiera i nie dochodzi do zapłodnienia. Wedle statystyk 2 na 100 kobiet mimo zażycia tabletki zachodzi w ciążę. No działanie leku może wpłynąć wiele innych czynników takich jak:

  • czas przyjęcia leku, jeśli będziemy czekać zbyt długo lek może nie zadziałać,
  • faza cyklu kobiety,
  • stan płodności partnerów oraz ich wiek.

Tabletki „dzień po” ingerują znacząco w organizm kobiety, dlatego trzeba mieć na uwadze to, że na niektóre procesy nie mamy wpływu.

Tabletka dzień po bez recepty

W 2014 weszła ustawa poparta przez Komisje Europejska, która pozwoliła na sprzedaż tabletek „dzień po” bez recepty. Polska tylko przez trzy lata podlegała temu rozporządzeniu, w 2017 roku ustanowiono antykoncepcję awaryjną pod postacią tabletki jako lek na receptę. Aktualnie kraje wprowadzają własne dodatkowe ograniczenia dotyczące dostępności tabletki „dzień po”. Przykładowo we Włoszech kupią ją jedynie osoby pełnoletnie, tylko w Polsce, Bośni, Rosji, Ukrainie i Węgrzech lek jest wydawany na receptę. Warto podkreślić, że tabletki „dzień po” są silnym lekiem hormonalnym, który przyjmujemy jedynie w konieczności. Trzeba mieć na uwadze to, że mogą wystąpić alergie, bóle i zawroty głowy po przyjęciu specyfiku.

Tabletka dzień po – cena

W Polsce tabletki są wydawane wyłącznie na receptę, dlatego też przed zakupem musimy udać się do lekarza. Ważne, by nie przekroczyć limitu 72 godzin od stosunku, gdyż po tym czasie tabletka nie będzie w stanie pomóc. Cena leku „dzień po” szacuje się w przedziale od 30 zł do 120 zł, przyjąć możemy ja w dowolny dzień cyklu. Warto zapoznać się z ulotką oraz spytać lekarza o ewentualne działania niepożądane, by móc obserwować swoje ciało i ewentualnie zgłosić się do specjalisty. Jeśli po 3 godzinach od przyjęcia pojawiają się wymioty, trzeba zażyć kolejną dawkę tabletki. Antykoncepcja awaryjna to ratunek dla partnerów, kiedy podczas stosunku dochodzi do niechcianego zapłodnienia. Daje ona komfort psychiczny zwłaszcza dla kobiety, która nie chce decydować się na dziecko. Dobrze mieć poczucie, że jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, mamy szansę wyboru.

Poprzedni artykuł

Bóle migrenowe – jaki im zaradzić?

Następny artykuł

Trichoskopia – co to jest?