Hemoroidy – fakty i mity

Udostępnij:

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, hemoroidy są jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nie mnóstwo osób, w tym co drugi Polak. Z racji tego, iż problem jest tak powszechny mnóstwo osób zastanawia się nad tym jakie są przyczyny ich powstawania i w jaki sposób można je leczyć.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele i są one tak naprawdę niezależne od wieku. Ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim siedzący tryb życia. Dlatego też pracownicy biurowi czy też zawodowi kierowcy, są na nie dość mocno narażeni. Pojawiają się one również u sportowców zajmujących się jazda konną czy też u kolarzy. Jedną z przyczyn ich powstawania, jest również nieodpowiednia dieta. Uboga w błonnik oraz nie dostarczająca organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Hemoroidy bardzo często dotykają kobiety będące w ciąży. W takiej sytuacji płód uciska układ żylny, co doprowadza do zaburzenia prawidłowej pracy jelit. Również poród i nadmierne parcie sprzyjają ich powstawaniu. Z reguły jednak problem ten dotyka osoby po 50 roku życia, u których znacząco zwalnia perystaltyka jelit. Dodatkowo przyczyną ich powstawania może być również otyłość, kilka porodów czy też zabiegi wykonywane w obrębie krocza.

Żylaki odbytu – jak zapobiec ich powstawaniu?

W przypadku hemoroidów, zdecydowanie najważniejsze jest zapobieganie im. Pierwszym krokiem do tego prowadzącym, jest prowadzenie aktywnego trybu życia. Może być to dość umiarkowana aktywność, przykładowo spacery. Konieczność wykonywania pracy siedzącej jest czynnikiem ryzyka, ale tutaj również można przeciwdziałać żylakom odbytu. Ważne jest w tym celu przede wszystkim regularne rozciąganie, wstawanie z krzesła, robienie sobie krótkich przerw. By hemoroidy się nie rozwinęły warto posiadać również twarde krzesło, a unikać miękkich powierzchni. Niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena intymna i noszenie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów. W tym przypadku warto inwestować w bieliznę bawełnianą.

Jak wyleczyć hemoroidy? Usuwanie hemoroidów

Jednym z pierwszych objawów powstawania hemoroidów, jest swędzenie odbytu. Już wtedy warto skonsultować swoją przypadłość z lekarzem, zamiast czekać na rozwój sytuacji. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej można rozpocząć jej leczenie. Hemoroidy w początkowej fazie można natomiast leczyć domowymi sposobami. By poradzić sobie z żylakami odbytu w domu, warto zaopatrzyć się w zioła takie jak rumianek, szałwię, korę dębu czy też aloes. Jednym ze sposobów jest przygotowanie nasiadówki, czyli kąpieli w wodzie nie przekraczającej 40 stopni. Można wlać do niej w odpowiednich proporcjach wodę oraz zaparzony rumianek. Taka kąpiel odbytu jest w stanie złagodzić świąd oraz ogólny ból. Do bolących miejsc można przykładać również kostki lodu czy też torebki po herbatach ziołowych czy też rumianku. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być oczywiście laseroterapia czy też wycinanie operacyjne guzków. Takie działania są jednak konieczne wtedy, gdy hemoroidy przez długi czas są lekceważone i nieleczone.

Poprzedni artykuł

Guzki Heberdena i Boucharda na palcach – czym są i jak się objawiają?

Następny artykuł

HIV a ciąża – czy warto robić test na HIV?