Menopauza (klimakterium) – objawy,w jakim wieku?

Udostępnij:
pierwsze objawy menopauzy

Menopauza, znana również jako klimakterium, jest to okres w życiu każdej kobiet. Dzieje się to kiedy okresy menstruacyjne zatrzymują się na stałe i kobiety nie są już w stanie zajść w ciąże. Menopauza zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia. Lekarze często stwierdzają menopauzę, gdy kobieta nie miała krwawienia z pochwy przez około rok czasu. Może być również definiowana poprzez zmniejszenie się produkcji hormonów przez jajniki.

Menopauza – co to?

Menopauza jest czasami nazywana „zmianą życia”, ponieważ oznacza koniec życia rozrodczego kobiety. W okresie menopauzy owulacja nie występuje, a produkcja estrogenów i progesteronu ustaje. Słowo menopauza odnosi się do ostatniej miesiączki, jakiej doświadcza kobieta. Kiedy kobieta nie miała okresów przez 12 kolejnych miesięcy, uważa się ją za po menopauzalną. Większość kobiet w naturalny sposób przechodzi w okres menopauzy w wieku od 45 do 55 lat, a średni wiek rozpoczęcia to około 51 lat.

Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza występuje, gdy kobieta nie miesiączkowała w ciągu roku i nie może już naturalnie zajść w ciążę. Menopauza może powodować niewygodne objawy, takie jak uderzenia gorąca i przyrost masy ciała. Dla większości kobiet leczenie nie jest konieczne w przypadku menopauzy.

Pierwsze objawy menopauzy

Doświadczenia podczas menopauzy każdej kobiety są inne. Stany, które wpływają na zdrowie jajników, takie jak rak, lub pewne wybory stylu życia, takie jak palenie, zwiększają nasilenie i czas trwania objawów menopauzy. Najczęstsze wczesne objawy około menopauzalne to: rzadsze miesiączki, cięższe lub lżejsze okresy niż zwykle, objawy naczynioruchowe, w tym uderzenia gorąca, nocne poty.

Menopauza objawy fizyczne

Inne typowe objawy menopauzy obejmują: bezsenność, suchość pochwy, przybranie na wadze, problemy z pamięcią, zmniejszone libido lub popęd seksualny, bolesne oddawanie moczu, nadwrażliwość piersi, bóle głowy, infekcje dróg moczowych, zmniejszona masa mięśniowa, przerzedzenie lub utrata włosów.

menopauza w jakim wieku

Menopauza objawy psychiczne

Menopauza ma niestety też niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne kobiety. Jest to czas kiedy może mieć ona trudności z koncentracją oraz z cierpliwością. Podczas menopauzy kobiety często chorują na depresje. Niepokój to uczucie które towarzyszy kobiecie podczas menopauzy praktycznie cały czas.

Menopauza – w jakim wieku?

Objawy menopauzy utrzymują się często przez około cztery lata po ostatnim okresie w życiu kobiety. Niewielka liczba kobiet doświadcza objawów menopauzy przez dekadę przed menopauzą, a 1 na 10 kobiet doświadcza objawów menopauzy przez 12 lat po ostatnim okresie. Istnieje wiele czynników, które pomagają określić, kiedy rozpoczniesz menopauzę, w tym genetyka i zdrowie jajników. Okres około menopauzalny to czas, w którym hormony zaczynają się zmieniać w trakcie przygotowania do menopauzy. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Około 5 procent kobiet przechodzi menopauzę w wieku od 40 do 45 lat. Określa się to jako wczesną menopauzę.

Poprzedni artykuł

Haluksy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Następny artykuł

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?